טראמפ מציע מיליונים לקורבנות 9/11, להצלת ההסכם עם סודן

ארה״ב הסכימה להסיר את סודן מרשימת המדינות התומכות בטרור, אך קבוצת נפגעי 9/11 תובעת אותה כמדינה ריבונית בגין סיוע לכאורה לאל קעידה, מה שגם עלול לפגוע בהסכם הנורמליזציה עם ישראל

הנשיא טראמפ משוחח בטלפון עם מנהיגי ישראל וסודן לאחר ההכרזה על נרמול היחסים, 23 באוקטובר 2020. צילום: REUTERS/Carlos Barria TPX Images of the Day

ממשל טראמפ הציע לשלם לנפגעי מתקפת ה-11 בספטמבר סכום של 700 מיליון דולר, כדי שיבטלו את תביעותיהם נגד ממשלת סודן, אותה הם מאשימים בסיוע לאל קעידה, כך מסרו מקורות לרשת ABC האמריקנית. התובעים, מצידם, דרשו סכום של עד ארבעה מיליארד דולר, מה שהוביל לפיצוץ המו״מ שנמשך עד ליום שישי האחרון, כך על פי הידיעה.

בחודש אוקטובר, הודיע נשיא ארה״ב כי סודן תוסר מרשימת המדינות התומכות בטרור לאחר שהושגו עמה הסכמות בנוגע לפיצוי קורבנות הפיגועים של אל-קעידה בקניה ובטנזניה בשנת 1998, כחלק מהסכם הנורמליזציה עם ישראל. עם זאת, היא לא הואשמה רשמית על ידי ארה״ב בכך שלקחה חלק כלשהו במתקפת הטרור על מרכז הסחר העולמי והפנטגון, והמקורות טוענים כי עובדה זו הופכת את הצעת הנשיא לשלם סכומים עצומים כל כך לתובעים מכספי משלמי המיסים ל״חריגה מאוד״, ולצעד של הרגע האחרון להציל את ההסכם התקוע, טרם עזיבתו את הבית הלבן.

סודן התחייבה להפקיד 335 מיליון דולר כספי פיצויים עבור קורבנות הפיגועים בקניה ובטנזניה (מתוך סך של כעשרה מיליארד), ובתמורה לכך הסכימה ארה״ב להסירה מרשימת המדינות התומכות בטרור והתחייבה לעבוד עם הקונגרס כדי להחזיר את סטטוס ״השלום החוקי״ שלה, משמע שלא ניתן יהיה להגיש נגדה תביעות כמדינה ריבונית. ואולם מחוקקים אמריקנים, בראשם מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנאט צ׳אק שומר, וראש ועדת החוץ של הסנאט בוב מננדז, מתנגדים לכך ומונעים את אישור ההסכם. בשל כך, מאיימת סודן כי תקפיא את הסכם הנורמליזציה עם ישראל, שהיה כרוך בעסקה. המושב הנוכחי של הקונגרס ננעל בשבוע הבא, ואם לא יעבור ההסכם עד אז, לא ברור מה יעלה בגורלו תחת ממשל ביידן.

אולי יעניין אותך גם

bigstock

דעה | אין טעם בחובת דיווח לרגולטור - אם גם ככה לא עושים עם זה כלום

לפני מספר שבועות קיים הרגולטור לרשות לפיקוח הון, ביטוח וחיסכון תרגיל סייבר. מאחורי הקלעים מדברים על תסכול גדול מתוצריו. לאור זאת, עולה השאלה כיצד מגשרים על הפערים בין החוזרים של הרגולטור ובין המציאות. אולי קורס האקינג לרגולטור?