דו״ח סיני: האיים בים סין הדרומי חשופים למתקפה

בשנים האחרונות הפכה סין שוניות באזור השנוי במחלוקת לאיים מלאכותיים ובנתה עליהם מסלולי מטוסים ומתקנים צבאיים, וכן העבירה לשם מערכות נשק

אוניות מחפר סיניות באזור איי ספרטלי ב-2015, בצילום אווירי של חיל האוויר האמריקני. קרדיט צילום: US Navy/Handout via REUTERS

האיים המלאכותיים שבנתה בייג׳ינג בים סין הדרומי חשופים למתקפה ולא סביר שתרומתם למשימה קרבית כלשהי תהיה גבוהה, כך מדווח הביטאון Naval and Merchant Ships היוצא לאור מטעם התאגיד הסיני הלאומי לבניית ספינות.

האתר South China Morning Post מסביר כי משנת 2015, הפכה סין את השוניות ליד איי ספרטלי השנויים במחלוקת לאיים מלאכותיים, בנתה עליהם מסלולי מטוסים ומתקנים צבאיים אחרים, וכן העבירה לשם נשקים נגד מטוסים ומערכות נשק שונות, במהלכים שהובילו למתיחות (הגוברת כל העת) עם שכנותיה הטוענות אף הן לבעלות על האזור, וכן עם ארה״ב. המדינות מוטרדות מאוד מהתעצמותה הצבאית של סין באזור, וחוששות במיוחד מתקיפה פוטנציאלית על מטוסי הקרב או ממתקפת טילים סינית. ואולם, כעת מציין הדו״ח החדש כי פוטנציאל האיים המלאכותיים נמוך בשל מרחקם מהיבשת, גודלן הקטן, מסלולי הטיסה המוגבלים, ואפשרות מוגבלת להגנה עצמית במקרה התקפה.

״לאיים אלה יתרונות ייחודיים בשמירה על הריבונות הסינית ועל נוכחות סינית בעמקי האוקיאנוס, אבל הם לוקים בחסר במה שנוגע להגנה עצמית״, מצטטת הידיעה של SCMP מהדו״ח. עוד נכתב כי האיים – המצויים עמוק בים, רחוק מאוד מסין היבשתית, וקרוב לאיים הנמצאים בבעלות מדינות יריבות כגון מלזיה והפיליפינים – אינם מחוברים זה לזה, דבר נוסף שיקשה על תמיכת והזרמת כוחות במקרה של מתקפה.

עוד מהדו״ח: האיים רחוקים מדי, ומסלולי המטוסים קצרים ומועטים מדי, מכדי לפרוס ביעילות את ה-J-16, מטוס הקרב הרב משימתי הסיני. בעיות נוספות נובעות מהטבע: מסלולי המטוסים קרובים מאוד למים וסובלים מנזקי הגאות, והמבנה הכללי של האיים פתוח ושטוח, ובשל כך לא מעניק מחסה מספק.

אולי יעניין אותך גם