דמוי גרעין: ניסוי ראשון של הטלת פצצת גרעין דמה ממטוס קרב חמקן F-35 

הניסוי נערך במשותף על ידי המעבדות הלאומיות סנדיה ולוס אלמוס וחיל האוויר האמריקני

מטוס קרב חמקן F-35 הטיל לראשונה פצצה גרעינית (לא אמיתית) בניסוי שנערך בקיץ השנה במטווח, בו הוטלה פצצת גרעין מדגם B-61-12. זו הפעם הראשונה שפצצה כזו מוטלת ממטוס שטס במהירות גבוהה ממהירות הקול.

הניסוי נערך במשותף על ידי המעבדות הלאומיות סנדיה ולוס אלמוס וחיל האוויר האמריקני מעל מטווח הניסויים טונופה, והמידע עלי הניסוי פורסם רק עתה בהודעה משותפת של שלושה השותפים לניסוי. THE DRIVE מדווח כי מטווח טונופה נחשב למתקן סודי ומסווג שהשתמשו בו שנים לניסויים של חימושים גרעיניים. 

בניסוי הטיל מטוס F-35 פצצת B61-12 שהכילה מרכיבים לא גרעיניים שדימו מטען גרעיני. שחרור הפצצה היה מגובה של 10,500 רגל ו-42 שניות אחרי השחרור פגעה בפצצה במטרה הקרקעית. לניסוי היתה משמעות רבה כיוון שבמטוסי F-35 חמקניים החימוש נישא בתוך גוף המטוס כדי לא לפגוע בתכונת החמקנות, ושחרור החימוש יותר מורכב.

מלבד מטוסי F-35 נועדו פצצות גרעין מסוג זה להטלה ממפציצי B-2 SPIRIT ו-B-21 RAIDER. פצצת הגרעין B-61-12 נמצאת עדיין בשלבי פיתוח בשתי המעבדות ותימסר לחיל האוויר בשנת 2022. 

אולי יעניין אותך גם

צילום מסך של המושב המסכם של כנס ה-OECD, מתוך אתר הכנס

נחתם כנס הסייבר השנתי של ה-OECD, בהובלת ישראל

במושב המסכם של הכנס הציגו ראשי סוכנויות סייבר מרחבי העולם את מדיניות הסייבר במדינתם, ואת הרצון לקדם שת״פ הגנה רב-לאומי. יגאל אונא: היכולת שלנו להיות מוגנים יותר תלויה ישירות ביכולת שלנו לעבוד יחד בין סוכנויות