ביידן: אנחנו צריכים לקבוע את הכללים, לא סין

הנשיא האמריקני הנבחר אמר כי על ארה״ב ליישר קו עם הדמוקרטיות האחרות ולקבוע כללי סחר גלובליים, כדי להתמודד עם השפעתה הגוברת של סין בזירה העולמית

ג׳ו ביידן במהלך מסיבת העיתונאים, אתמול. צילום: REUTERS/Kevin Lamarque

על ארה״ב לנהל משא ומתן עם בעלות בריתה ולקבוע כללי סחר גלובליים כדי לסתור את השפעתה הגוברת של סין בזירה העולמית, כך אמר אתמול (ב׳) נשיא ארה״ב הנבחר, ג׳ו ביידן, במסיבת עיתונאים שערך בווילמינגטון, דלאוור.

ביידן נשאל אם יצטרף להסכם שותפות הסחר האזורית הכלכלית המקיפה, ה-RCEP, שנחתם בתחילת השבוע בין 15 מדינות פאן-אסייאתיות, שייצור את גוש הסחר החופשי הגדול בעולם, אך אמר כי אינו יכול עדיין לדון במדיניות הסחר האמריקנית מאחר ועוד לא נכנס לתפקידו ו״יש רק נשיא אחד בכל פעם״. ה-RCEP עשוי לבסס ביתר שאת את מעמדה של סין (אחת השותפות בהסכם) כשותפה כלכלית עם שכנותיה, בעיקר עם יפן ועם דרום קוריאה, וכך להעמידה בעמדה משופרת לעיצוב כללי הסחר האזוריים ולסייע לה לצמצם את תלותה בשווקים ובטכנולוגיות אמריקניות –במיוחד לאור המתיחות בין וושינגטון ובייג׳ינג.

״אנו מהווים 25% מהכלכלה העולמית״, אמר ביידן. ״עלינו ליישר קו עם הדמוקרטיות האחרות, לפחות עם עוד 25% (מהכלכלה העולמית) כדי שאנחנו אלו שנוכל לקבוע את הכללים, במקום לתת לסין לאחרים להכתיב תוצאות, בתור היחידים במשחק״. הנשיא הנבחר הוסיף כי יש לו תכנית סחר מפורטת אותה יציג ב-21 בינואר הקרוב, יממה לאחר השבעתו לנשיאות.

אולי יעניין אותך גם