החשש: נשק נגד לווינים שיוביל להשמדה הדדית של נכסים בחלל 

בראד טאונסנד, יועץ לפיקוד המטות המשותפים של ארה"ב, טוען כי נדרש הסכם אי שימוש בנשק נגד לוויינים. "לפני שיהיה מאוחר מידי", הוא טוען

bigstock

בראד טאונסנד, יועץ מדיניות בתחום אסטרטגיה בחלל לפיקוד המטות המשותפים של ארה"ב, השמיע חשש בנוגע לנשק נגד לוויינים, או ASAT, במהלך יום עיון וירטואלי בחסות מרכז המדיניות והמחקר של אוניברסיטת וושינגטון.

הוא ציין כי סין ורוסיה כבר מתנסות בשיטות להשבית לוויינים של מדינות אחרות במקרה של סכסוך עתידי. אך במהלך השמדת לווין אויב, התוקפים יכלו לגרום לתגובת שרשרת קטסטרופלית של פסולת מסלולית, מחוץ לשליטתם (נזק אגבי לנכסים אחרים בחלל). תופעה כזו, המכונה לפעמים תסמונת קסלר, הזינה את קווי העלילה לסרטים כמו "כוח המשיכה" ולרומנים כמו "SevenEve". אך טאונסנד הזהיר כי האיום הוא לא רק אפשרות מדע בדיונית. 

"אם מדינות מתחילות להתחמש ב- ASAT כדרך להרתיע מדינות אחרות מלתקוף את נכסיהן במסלול, הן מסתכנות ביצירת צורה חדשה של הרס הדדי מובטח," אמר. טאונסנד אמר כי הסיכוי להפעלת תסמונת קסלר היה צריך לגרום לכוחות החלל בעולם להתנתק מהטכנולוגיה. "אך כפי שהוכיח הניסוי ב2019 של הודו, הוא לא עשה זאת," אמר.

אז מה צריך לעשות? צעד אחד יהיה ליצור מערכת בינלאומית לשיתוף מידע אודות מסלולי לוויינים בכדי למנוע התנגשויות לא מכוונות. דבר נוסף יהיה לעודד פיתוח מערכות חלל שיכולות להעביר לוויינים ל"מסלול בית קברות" לאחר שיצאו מפעולה. דוגמא לכך היא מערכת משיכת לוויין MEV-1 של נורת'רופ גרומן.

אך בכדי למנוע התקפה לוויינית מכוונת, אמר טאונסנד, מדינות העולם יצטרכו להסכים לאסור על השימוש בכלי נשק אנטי-לוויניים, בדיוק כפי שאסרו על שימוש בנשק ביולוגי. "הזמן נכון, לפני שיהיה לנו אירוע עתידי," סיכם.

אולי יעניין אותך גם

אימון של הצבא האוקראיני, ארכיון. צילום: REUTERS/Valentyn Orgirenko

ארה״ב תספק סיוע צבאי מסיבי לאוקראינה

הפנטגון הודיע ביום ששי על עסקת סיוע צבאי חדשה לאוקראינה בסך 150 מיליון דולר, הכוללת מכ"ם, ציוד נגד רחפנים, ספינות סיור ומערכות שו"ב