דיווח: גוררי הטנקים של צה"ל לא סוחבים

דיווח של כלכליסט חושף כי טענות אלו הועלו על ידי מבקר משרד הביטחון. "התקשו לשאת את טנקי המרכבה", נכתב בפרסום 

על פי דיווח של העיתונאי אודי עציון, המבוסס על ביקורת של מבקר משרד הביטחון, המובילים החדשים של טנקי המרכבה לא סוחבים את העליות ברמת הגולן. "העסקה נחתמה לאחר תהליך ארוך שבו נדרשה החברה לבצע שינויים חוזרים ונשנים בראשי הגורר, שלמרות מנוע בנפח 16 ליטר, הספק של 600 כ"ס והנעה של 6x6, התקשו לשאת את טנקי המרכבה הכבדים בעליות לרמת הגולן", נכתב בפרסום. 

"גם כאשר הגיעו לישראל ראשוני מובילי הטנקים, התברר כי הם לא עומדים בביצועים שהובטחו, ונאביסטר ביצעה שינויים מכאניים בתיבת ההילוכים שלהם, מה שעיכב את השלמת המסירות. אולם למרות זאת התאכזבו בצה"ל מביצועי הכלים, והם משמשים בעיקר להובלות רכבים משוריינים אחרים." 

מדובר ב-90 מובילי טנקים מתוצרת נאביסטר האמריקאית, מדגם אינטרנשיונל i5900, שסופקו למשרד הביטחון באמצעות נציגת החברה בארץ, חברת זוקו שילובים. הכלים נרכשו מתקציב מיוחד שקיבל משרד הביטחון לאחר שמבצע צוק איתן ב-2014 חשף את מצבו הקשה של צי מובילי הטנקים המוזנח של צה"ל, רכיב קריטי ברמת הכוננות שלו למלחמה. העסקה נחתמה ב-2017 על סך 28 מיליון דולר. 

ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה. 

מזוקו שילובים, נציגות נאביסטר בישראל נמסר: "הרכש נעשה בארה"ב מכספי סיוע לאחר הליך מכרזי שכלל קריטריוניים מקצועיים מחמירים ומבחני שטח רבים.עד עתה לא התקבלה כל פניה ממבקר משרד הביטחון וניתן להניח כי לו היתה ביקורת כלשהי, היו מבקשים את תגובתה. החברה תשמח לשתף פעולה ולמסור את כל הפרטים שיידרשו. מובילי הטנקים שנבחרו הם מתוצרת נאביסטר, המשרתת את צה"ל בסוגי רכבים שונים מזה עשרות שנים והנם מהמובחרים שקיימים בשוק העולמי וימשיכו לשרת את צה״ל ביעילות לאורך ימים ושנים".

אולי יעניין אותך גם

דניס הופמן, Dell Technologies. צילום: באדיבות החברה

חברת Dell טכנולוגיות חודרת לתחום הטלקום

תבנה רשתות תקשורת 5G למפעילים. פתרונות התשתית והשירותים החדשים יאפשרו לספקי התקשורת לפרוס ולנהל באופן אוטומטי אלפי מכשירי קצה, רשת ואחסון על פני מספר מיקומים