שבוע הגנת הסייבר

יגאל אונא: "הנסיונות למתקפות סייבר עלו בחצי השנה האחרונה. מודעות הציבור לכללים בסיסיים בהגנת סייבר היא נדבך חשוב בהגנת הסייבר הלאומית"

יגאל אונא. צילום: סייברטק

בעקבות משבר הקורונה שהביא עימו גידול בשימוש באמצעים דיגיטליים והמעבר לעבודה מרחוק, התעצמה גם החשיפה של הציבור הרחב למתקפות סייבר. במסגרת שבוע הגנת הסייבר שיצוין לראשונה בישראל בשבוע הבא, 25 עד 29 באוקטובר, יציע מערך הסייבר הלאומי, בשיתוף כ-120 חברות, משרדי ממשלה, ורשויות מקומיות, מגוון פעילויות מקוונות שמטרתן להניע את הציבור הרחב ליישם צעדים פשוטים לחיזוק ההגנה על המידע האישי ולצמצם בכך את החשיפה למתקפות סייבר. 

במרכז המבצעי של מערך הסייבר הלאומי, אליו ניתן להגיע בחיוג חירום חינם 119, התקבלו בשנה האחרונה (ספטמבר 2019 עד ספטמבר 2020) כ-10,000 דיווחים על אירועי סייבר, שרבים מהם הגיעו מאזרחים שדיווחו על פריצה לרשתות החברתיות, לנתב ולמצלמות הביתיות, לחשבונות הדוא"ל הפרטיים, על הודעות סחיטה ועוד.

כדי להגביר את ההגנה של כל אחד, יוצא המערך בשבוע הבא בקמפיין נרחב שקורא לאזרחים "לקחת דקה" כדי לחזק את ההגנה על המידע האישי שלהם. במסגרת זו עלה אתר בעברית ובערבית המציע מדריכים וטיפים קלים ליישום, בנושאים שונים כגון: עבודה מהבית, שימוש ברשתות חברתיות ובאפליקציות, מידע מונגש למבוגרים, פעילויות מקוונות כגון חדר בריחה וירטואלי, חידות, אתגרים, לומדות וסרטוני הדרכה וכן הרצאות מקוונות של אנשי סייבר לקהלי יעד שונים. 

בין השותפים לשבוע: פיקוד העורף, חטיבת ההגנה בצה"ל, משרד החינוך, משרד האנרגיה, חברת הביטוח איילון, בנק לאומי, פייסבוק ישראל, איגוד האינטרנט הישראלי, גב ים נגב, עירית ת"א, באר שבע, הוד השרון, דבוריה, וכן חברות רבות כגון Check point, SentinelOne, ESET, Otorio, Tech  Cyness ועוד. 

לדברי ראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא, "הנסיונות למתקפות סייבר עלו בחצי השנה האחרונה וזה בא לידי ביטוי גם בעלייה בניסיונות על אזרחים. מודעות הציבור לכללים בסיסיים בהגנת סייבר על המכשירים והחשבונות האישיים שלהם היא נדבך חשוב בהגנת הסייבר הלאומית. לכן, חלק ממטרות המערך הן להנגיש לציבור את המידע הרלוונטי, וכן לסייע לו במקרה שחווה תקיפה במסגרת קו החירום שלנו 119. בשבוע הגנת הסייבר אנו קוראים לכל אזרח לקחת דקה וליישם כללים בסיסיים כדי לחזק את ההגנה האישית". 

לפרטים המלאים ולהמלצות התגוננות בסייבר, באתר המיועד לשבוע במערך הסייבר הלאומי: http://go.gov.il/cyberweek. 

אולי יעניין אותך גם