קרן המטבע הבינלאומית: צפויה התאוששות בכלכלת איראן החל מ2021

התאוששות מסוימת בכלכלת איראן צפויה החל מ2021 טוען דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית

תחזית כלכלית עולמית עדכנית של קרן המטבע הבינלאומית צופה לכלכלת איראן התאוששות החל מ2021. על פי התחזית, השנה תסיים איראן עם קיטון של כ-5 אחוזים בתל"ג, אך זה יקפוץ לגידול של 3.2 אחוזים שנה לאחר מכן. אחוזי האבטלה צפוים לנוע בין 10-12 והאינפלציה בסביבות ה-30 אחוזים בתקופה זו. 

למרות הנתונים, פרופסור סטיב האנק מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, טוען כי האינפלציה האמיתית באיראן היא סביב ה158 אחוזים בשנה. "אני מגדיר היפר-אינפלציה כאינפלציה עם שיעור העולה על 50 אחוז לחודש לפחות 30 יום רצופים", כותב האנק בפרסום אחר. "בעוד שאיראן חוותה התקף אינפלציה בסתיו 2012, היא מעולם לא הגיעה לנקודת היפר-אינפלציה. [...] נכון לעכשיו, ונצואלה ולבנון הן המדינות היחידות החוות היפר-אינפלציה." 

אם אכן הנתונים של קרן המטבע הבינלאומית יתממשו, זו הפתעה לנוכח העובדה שאיראן מתמודדות עם תחלואה קשה מנגיף הקורונה והיא נמצאת תחת סנקציות כבדות של האו"ם וארה"ב. לצד אלו, מחיר הנפט עומד על 40 דולרים, מחצית ממחירו לפני שנתיים. 

 

אולי יעניין אותך גם

צילום: תעשייה אווירית

ברק 8 – ההיסטוריה הלא כתובה

מדוע המספר 8? איזה ׳חתול שחור׳ עבר בין תעשייה אווירית לרפאל? ומהו החשש של חיל הים מפני חיילות האוויר של מצרים וסוריה? כל הפרטים במאמר מיוחד של ד״ר אייל פינקו