סקר: חברות שחיברו OT ו-IT חוו עליה במתקפות סייבר נגד תשתיות הארגון 

דוח גלובלי חדש של חברת הסייבר התעשייתי Claroty, מקבוצת Team8, מגלה כי מומחי אבטחת IT ו-OT, מתמודדים עם טקטיקות חדשות בהן נוקטים פושעי סייבר כדי להשיג גישה לרשת הארגונית

יניב ורדי. צילום: קרן מזור

חברת קלארוטי (Claroty), הפועלת בשוק אבטחת סייבר תעשייתי (Operational Technology), פרסמה בימים אלו מחקר על מצבו הגלובלי העדכני של תחום אבטחת הסייבר התעשייתי. מהדוח שפורסם בעקבות המחקר, עולה כי מרבית (56%) מומחי הסייבר בתחומי ה-IT (טכנולוגיות מידע) וה-OT (טכנולוגיות תפעוליות) בארגוני תעשייה, חווים עליה באיומי סייבר מאז פרוץ מגיפת וירוס הקורונה במרץ 2020. בנוסף, 70% מהם הבחינו בטקטיקות חדשות בהן עושים שימוש פושעי סייבר על מנת לפגוע בארגונים שלהם בתקופה זו, והופכים את עבודתם למאתגרת יותר.

הדוח שכותרתו "השילוב הקריטי של אבטחת IT ו-OT במשבר גלובלי", מבוסס על סקר גלובלי עצמאי בו השתתפו 1,100 מומחי אבטחת IT ו-OT, אשר מתפעלים ומנהלים תשתיות קריטיות בארגונים גדולים באירופה, צפון אמריקה ואסיה פסיפיק. הסקר בדק כיצד השתנתה עבודתם מאז פרצה המגיפה.

וירוס הקורונה השפיע משמעותית על השילוב בין IT ל-OT, כאשר על פי 67% ממשיבי הסקר, רשתות ה-IT וה-OT שלהם הפכו למקושרות יותר ביניהן מאז תחילת המגיפה ואילו יותר מ-75% צופים כי חיבור זה אף יגבר. שילוב בין ה-IT ל-OT מביא עמו ערך עסקי לארגון, בשל התייעלות, ביצועים טובים יותר ואיכות השירות אשר גדלה. מצד שני שילוב זה יכול גם להזיק לארגון, מאחר ואיומים יכולים לנוע בחופשיות בין סביבות IT ו-OT.

עוד עולה מהסקר, כי תעשיות התרופות, האנרגיה, החשמל, הייצור ומערכות ניהול מבנים, מדורגות כחמש התעשיות המובילות גלובלית ברמת החשיפה שלהן לתקיפות סייבר. "הגנה על תשתיות קריטיות חשובה במיוחד בזמני משבר", אמר יניב ורדי, מנכ"ל קלארוטי, מקבוצת Team 8. "בזמן שארגוני תעשייה מנסים לשפר את הפרודוקטיביות שלהם, על ידי חיבור של יותר מכשירי OT ו-IoT כדי לגשת מרחוק לרשתות שלהם, הם גם יותר חושפים עצמם לאיומים כתוצאה מכך. אבטחת OT צריכה לעמוד בראש סדר העדיפויות של כל הארגונים. 

"תוקפים יודעים שרשתות IT מוגנות על ידי פתרונות אבטחת סייבר, ולכן הם מנסים לנצל חולשות בסביבת ה-OT, ודרכן לפגוע בארגון. לא להגן על ה-OT, זה כמו להגן על הבית עם מערכות אבטחה ואזעקה מהטובות ביותר, ולהשאיר את הדלת הקדמית פתוחה".

 

אולי יעניין אותך גם

הקרב על נשיאות איראן: אחמדיניג׳אד מלכלך על המודיעין האיראני

מדוע אחמדיניג'אד מלכלך על המודיעין האיראני? ובכן, כי חסמו את דרכו להבחר פעם נוספת כנשיא איראן. ד״ר רז צימט, מומחה לפוליטיקה איראנית: ״אחמדיניג'אד פותח את הפה על המשטר מאז 2013. מהימנות דבריו מוטלת בספק״