אתגר לF35: אירן השמישה עוד שני מכ"מים ארוכי טווח 

פרסום באיראן טוען כי משמרות המהפיכה הכשירו עוד שני מכ"מים ארוכי טווח ממשפחת OTH לטווח של יותר מ1000 ק"מ

mehrnews.com

פרסום באיראן חושף כי משמרות המהפיכה הכשירו שני מכמים נוספים מדגם Qadir לטווח רחוק בYazd ו-Kerman. שני המכ"מים יצטרפו לרשת שעתידה למנות כשמונה מכ"מים מסוג זה המסוגלים, על פי הערכות, לזהות גם מטוסים חמקנים מסוג F-35. 

על פי פרסומים באיראן, המכ"ם מסוגל לקלוט אותות ממרחק 1100 ק"מ ובגובה 300 ק"מ. המכ"ם הראשון מסוג זה הוצג בשנת 2011. מדובר במכ"ם ממשפחת OTH או Over-The-Horizon. אלו מכ"מים הפועלים בטווחי HF, VHF או UHF במטרה לזהות מטרות מרחוק. השימוש בטווחים אלו פחות מדויק ממכ"מים לטווחים קצרים, אך מטרתם לאפשר זיהוי מוקדם של איומים, ולעשות העברת מטרות למערך גילוי וזיהוי המורכב ממספר שכבות. 

דיווחים קודמים טענו כי איראן רכשה מספר מכ"מים כאלו מרוסיה בעבר מדגם Rezonans-NE. דיווח רוסי אף טוען כי מכ"מים אלו הצליחו לזהות F-35 אמריקאים שטסו בקרבת איראן. 

על פי דיווח של imp_navigator, איראן השמישה ב2019 ארבעה אתרים של מכ"מים כאלו. שניים רוסיים, ושניים, לכאורה, בפיתוח איראני. אותו דיווח טוען כי למעשה מדובר במכ"ם זהה. כלומר, המכ"ם האיראני Qadir הוא העתק של הRezonans-NE הרוסי. לא ברור האם אלו מכ"מים שנקנו מרוסיה והורכבו באיראן או כאלו שיוצרו באיראן תחת רישיון רוסי. 

אולי יעניין אותך גם