הממשל הגרמני הכריז על הגדלת מעורבותו באסיה

המשמעות: הצי הגרמני צפוי להפעיל באזורים אלו אוניות מלחמה לפרקי זמן ארוכים

Photo: Bundesregierung/Denzel - https://www.bundeskanzlerin.de/bkin-en

הממשל הגרמני פרסם במהלך ספטמבר 2020 הנחיות חדשות, המציגות תפיסה אסטרטגית בנוגע למדיניות גרמניה באסיה. הממשל הגרמני, בדומה לארצות הברית ומדינות נוספות באירופה, זיהה את האזור האסייתי כמוקד העולמי המשמעותי של סחר ואנרגיה, וכאזור המעצב את הכלכלה העולמית ואף את הסדר העולמי החדש. 

המדיניות הגרמנית מזהה נכונה את התהליכים הבינלאומיים ויחסי העוצמה שבין מדינות אסיה, בראשן סין, למדינות המערב. מרכז הסחר העולמי עבר לאזור הודו-סין, משם מתנהלת הכלכלה העולמית ושם חלקו הגדול של מקור האנרגיה העולמי. מרכז העולם עבר מזמן לאסיה. 

התפיסה האסטרטגית הגרמנית מציבה דרישות מדיניות וצבאיות, הכוללות מעורבות צבאית בזירה, אותה מוביל משרד ההגנה. משרד ההגנה הגרמני פרסם מסמך, המדגיש את הצורך בהגנה על חופש השיט באסיה לרבות בים סין הדרומי, האוקיינוס ההודי והמפרץ  הפרסי. המסמך הגרמני מדגיש את הצורך בהרחבת פעילות הצי הגרמני באזורים אלו, בהרחבת שיתופי הפעולה עם ציים אחרים באזור וביצוע תרגילים צבאיים משותפים. 

סביר יהיה להניח שמאחורי התוכנית האסטרטגית הגרמנית תצא לפועל תוכנית בניין כוח לצי הגרמני, אשר יהיה מרכיב המרכזי בהוצאת המדיניות הגרמנית לפועל. כחלק ממימוש המדיניות, רק לאחרונה חזרה פריגטה גרמנית מפעילות מבצעית בת חמישה חודשים באזור האוקיינוס ההודי וים סין הדרומי. הצי הגרמני צפוי להפעיל באזורים אלו אוניות מלחמה נוספות לפרקי זמן ארוכים. 

אולי יעניין אותך גם

ראש הממשלה נפתלי בנט עם ראש המוסד, דוד ברנע

צילום: חיים צח - לע״מ 

טור אישי | במוסד מייחלים לקצת שקט

למה הריאיון של יוסי כהן עם אילנה דיין עורר כעס? האם תחת ברנע יבצע המוסד פחות "מבצעים נועזים״? וגם: מי צפוי להתמנות בקרוב לראש השב"כ הבא? טור שבועי של עמיר רפפורט