היועמ"ש לממשלה: לא ייתכן ששר יבחר להביא מומחה צבאי שיחליף את הרמטכ"ל 

במכתב תגובה לבקשתו של השר לביטחון פנים, ח"כ אמיר אוחנה, להביא מומחה משפטי חיצוני, משווה מנדבליט את האירוע לבחירת מומחה חלופי לרמטכ"ל או ראש שב"כ  

הממשלה הנוכחית לא מפסיקה לייצר ספינים שלטוניים. והפעם זהו השר לביטחון פנים, ח"כ אמיר אוחנה. זה מבקש להביא בפני וועדת הקורונה מומחה משפטי מטעם "פורום קהלת" שיתן חוות דעת חלופית ליועץ המשפטי לממשלה. בתגובה, פרסם היועץ המשפטי לממשלה מכתב שנשלח לממשלה. במכתב, משווה היועמ"ש, אלוף (מיל') אביחי מנדבליט, את ההצעה לכך ששר בממשלה יבחר במומחה לטעמו במקום הרמטכ"ל או ראש השב"כ בבואם להציג תמונת מצב לממשלה. 

אם אכן מדובר בספין , אחד מיני רבים בממשלה הנוכחית, אזי האירוע יכנס לדפי ההיסטוריה. לעומת זאת, אם אכן תתקבל בקשת השר לביטחון פנים, זו תפתח את הפתח לכלל השרים לבקש דעתם של מומחים שונים הרוקדים לחליל שלהם במקום אלו שמונו על ידי הממשלה. מעבר לפגיעה במנגנון הממשלתי שקובע כי בעלי תפקידים נקבעים על ידי הממשלה או הכנסת, יש בכך עיוות השלטון - כל שר יביא את בעל התפקיד שמתאים לו לאירוע או זמן מסוים. 

אם נשליך את האירוע על ההיבט הביטחוני, האם ייתכן כי שרים בממשלה יבקשו ממומחה מודיעין או צבא לתת סקירת מצב במקום ראש המוסד, השב"כ או אמ"ן כי תוכן הדברים אינו תואם לאג'נדה הפוליטית שלהם? 

אין ספק כי מדובר בניסיון תקשורתי של השר לביטחון פנים לייצר לחץ על היועמ"ש בנושא הגבלת ההפגנות ליד ביתו של ראש הממשלה. עם זאת, מדובר בתקדים בעייתי מאד שאם ישתרש בממשלה, בהיבטים ביטחוניים, יכול להעמיד את הממשלה בפני תמונת מצב ביטחונית מעוותת שאינה נכונה ביחס למציאות בשטח.  

 

אולי יעניין אותך גם

אילוסטרציה. צילום: דובר צה״ל 

"תפיסת הניצחון" – הצורך בתפיסת לחימה מעודכנת 

מבצע "שומר החומות" מלמד כי גם בלחימה בזירה אחת, בתנאים כמעט אופטימליים, לא הצליח צה"ל להסיר את האיום מהעורף, וודאי שלא התקרב לכדי הכרעה. ראוי שהוא ישמש עבור המערכת הביטחונית קריאת השכמה