“איראן תמשיך להעניק לסוריה סיוע מדיני וצבאי"

יועצו של יו”ר המג’לס לעניינים בינלאומיים, הצהיר, כי סוריה מהווה סוגיה אסטרטגית עבור איראן

על פי פרסום של מרכז המידע למודיעין וטרור על שם אלוף מאיר עמית, יועצו של יו”ר המג’לס לעניינים בינלאומיים, חסין אמיר עבדאללהיאן, הצהיר, כי סוריה מהווה סוגיה אסטרטגית עבור איראן וכי היחסים בין שתי המדינות הם בבחינת “קו אדום”, שאיראן לא תאפשר לאף אחד לחצות. 

"בריאיון טלוויזיוני אמר הבכיר האיראני, כי איראן תמשיך להעניק לסוריה סיוע מדיני וצבאי חרף ניסיונות האויבים להפיל את המשטר בדמשק באמצעים צבאיים או כלכליים", נכתב בפרסום. בהקשר נירמול היחסים של ישראל עם מדינות המפרץ, איראן גינתה בחריפות את הסכם הנורמליזציה בין ישראל ובחרין, הציגה אותו כ”בגידה” ואיימה על שליטי בחרין ב”נקמה קשה”. כך לפי הפרסום. 

עוד טען עבדאללהיאן כי "התגברות התקיפות משקפת ניסיון ישראלי להשיג מידע בכל הנוגע ליכולות מערכות ההגנה האווירית האיראניות במדינה ולאתרים בהם הן פרוסות."

הפרסום אף חושף כי ב-11 בספטמבר 2020 פרסמו כלי תקשורת ורשתות חברתיות באיראן את תמונתו של מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, במהלך תפילה במסגד זינב בדרום דמשק. לא צוין מתי צולמה התמונה, אך ברור כי מדובר בביקור, שקיים קאא’ני בסוריה לאחר התפרצות הקורונה. ביקורו הידוע האחרון של קאא’ני בסוריה התקיים בסוף יוני 2020.

לסיכום, נראה כי למרות התקיפות בסוריה המיוחסות לישראל, ועל אף הסנקציות הפיננסיות שמטילה ארה"ב, בטהרן נחושים להמשיך ולפעול בסוריה. ככל הנראה, על מנת לשמר פעילות במדינה הגובלת בישראל. 

אולי יעניין אותך גם