רצח חשקוג׳י: מאסר נגזר על 8 נאשמים, עונש המוות הומתק

העיתונאי הסעודי, מבקר חריף של יורש העצר בן סלמאן, נראה לאחרונה בקונסוליה הסעודית באיסטנבול באוקטובר 2018. ריאד זוכה לביקורת בינלאומית בעקבות גזר הדין, שאינו מתייחס למעורבותו של בן סלמאן

ג׳מאל חשקוג׳י. צילום: BIGSTOCK/Copyright: HansMusa

בית המשפט הסעודי גזר אתמול (ב׳) עונשי מאסר על שמונה נאשמים שהורשעו ברצח העיתונאי ג׳מאל חשקוג׳י בשנת 2008. חמישה מתוכם ירצו 20 שנים בכלא – המתקה של עונש המוות המקורי שנגזר עליהם, אדם נוסף נשפט לעשר שנים, ועוד שניים לשבע שנים כל אחד. לאחר שמשפחת הקורבן הודיעה כי היא מוחלת לרוצחים ומאפשרת להם חנינה, נסללה הדרך להמתקת עונש המוות על פי החוק הסעודי.

העיתונאי הסעודי, שנודע כמבקר חריף של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, נראה לאחרונה בקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטובר 2018, אליה נסע לקחת מסמכים אישיים. על פי דיווחים בכלי תקשורת שונים, חשקוג׳י נחנק למוות לאחר שראשו הוכנס לשקית פלסטיק, וגופתו בותרה והוצאה מהקונסוליה. שרידיו לא נמצאו. הרצח, שעורר סערה עולמית, הכתים את דמות הרפורמטור המתקדם שבן סלמאן מבקש לייחס לעצמו. כחודש וחצי אחרי הרצח, קבע ה-CIA כי בן סלמאן עומד מאחוריו, וממשלות מערביות נוספות וכן האו״ם נקטו באותו קו. עם זאת, בדצמבר האחרון קבע בית המשפט שהרצח לא היה מתוכנן מראש.

פעילי זכויות אדם וארגונים שונים מתנגדים לגזר הדין, בטענה שה״מוח״ מאחורי הרצח אינו משלם מחיר, וכי כאשר המשטר הוא זה שמנהל את המשפט, אין זה אפשרי להאשים את העומד בראשו ברצח. גם ארוסתו של חשקוג׳י הביעה את מחאתה. ״הרשויות הסעודיות סוגרות את התיק בלי שהעולם יידע את האמת. מי תכנן את זה, מי הזמין את זה, איפה הגופה שלו?״ כתבה בהצהרה.

אנייס קלמאר, מומחית משפטית מטעם האו״ם, שחקרה את מותו של העיתונאי וחיברה דוח בנושא בו קבעה שהיה קורבן להוצאה להורג מתוכננת של סעודיה, האשימה את ריאד ב״לעג לצדק״. היא צייצה בטוויטר שהמשפט לא היה הוגן ולא שקוף, וש״אפילו לא הייתה כל התייחסות לאחריותו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן״.

אנקרה, שבחודש שעבר פתחה במשפט משלה נגד 20 אנשים הנאשמים ברצח, הביעה אכזבה מגזר הדין, וקראה לרשויות הסעודיות לשתף פעולה עם החקירה הטורקית.

אולי יעניין אותך גם