עתירה: מנעו את ייצוא מקלעי 'נגב' למשטרה בברזיל

עתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב דורשת מאפ"י לעצור את אישור הייצוא של מקלעי נגב למשטרת ברזיל. "יחידות משטרה אלימות ורצחניות", כותבים בעתירה

מאת Israel Defense Forces - Desert Reconnaissance Battalion Special Training, Nov 2010, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34372203

השבוע הוגשה עתירה על ידי עו"ד איתי מק בבית המשפט המחוזי בת"א בדרישה להורות לראשת אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון לעצור את המשלוחים של מקלעי נגב ליחידות משטרה המבצעות הוצאות להורג ללא משפט בפבאלות בסאו פאולו בברזיל.

חברת IWI פרסמה ביום 12.8.2020 כי המשטרה הצבאית ויחידת ROTA בסאו פאולו החלו לקבל משלוחים של מקלעי נגב 7.62. "המשטרה הצבאית של סאו פאולו ובמיוחד יחידת ROTA שלה, הן מבין יחידות המשטרה העירוניות הכי אלימות ורצחניות בברזיל, כאשר עיקר קורבנות ההוצאות להורג ללא משפט שהן מבצעות הם עניים, אפרו-ברזילאים או בני תערובת, אשר מתגוררים יחד עם למעלה משני מיליון איש בפבאלות בסאו פאולו", כותבים בעתירה.

"העובדה שהמשטרה הצבאית של סאו פאולו ובמיוחד יחידת ROTA מבצעות הוצאות להורג ללא משפט, ידועה ותועדה באינספור דו"חות של גורמים ממשלתיים בברזיל, האו"ם, ארה"ב, ארגונים בין-לאומיים, ובתחקירים של העיתונות הברזילאית והבין-לאומית.

"המשטרה הצבאית בסאו פאולו ויחידת Rondas Ostensivas Tobias de Aguiar אינן יחידות משטרה אזרחיות כפי אלה המוכרות במדינת ישראל. הן הוקמו על ידי הדיקטטורה הצבאית בברזיל, כחלק מהמיליטריזציה של אותה התקופה. מדובר בכוחות צבאיים הפועלים בשיטות צבאיות, שבמקור נועדו מלבד טיפול בפשיעה הרגילה גם לטפל בתופעת החתרנות." 

על פי העתירה, מאז סיום הדיקטטורה הצבאית בשנת 1985 ועד היום, לפחות 15 אלף איש נהרגו ע"י כוחות המשטרה בסאו פאולו. לפי דו"ח רשמי של מבקר המשטרה בסאו פאולו, בשנת 2018 נהרגו ע"י שוטרים  "on-duty" ו-"off-duty" 851 איש ובשנת 2019 נהרגו 867 איש, כאשר 95% מתוכם נהרגו על ידי המשטרה הצבאית. בשנת 2018 נהרגו על ידי יחידת ROTA 58 איש, ובשנת 2019 נהרגו על ידיה 104 איש

"על פי נהלים ופרסומים של צה"ל בעניין שימוש במקלע נגב, וחוות דעת שצורפה לעתירה והכין מפקד גדוד במילואים, תולי פלינט, "נגב" הוא מקלע קל אוטומטי להסתערות וללחימה בשטח פתוח, אשר נועד לירי בצרורות ואינו מאפשר ירי מדויק. יש לו את היכולת לירות 600-750 כדורים בדקה – אין מדובר בכלי נשק שמתאים לכוח משטרה שפועל בשטחי מגורים הבנויים בצפיפות אדירה בפבאלות בסאו פאולו, אלא אם הכוונה לבצע טבח בהמונים", כותבים בעתירה.

"בנסיבות אלה, בעתירה נטען כי על ראשת אפ"י לעצור לאלתר את הייצוא של מקלעי הנגב למשטרה הצבאית וליחידת ROTA בסאו פאולו." 

לקריאת העתירה

מחברת IWI נמסר כי לא מתייחסים לעסקאות החברה. 

אולי יעניין אותך גם