מטס חיל האוויר מעל מחנה הריכוז "דכאו"

אלוף עמיקם נורקין: "עתיד בו גרמניה היא שותפה אסטרטגית" | לוטננט גנרל אינגו גרהארץ: "הפכנו לחברים קרובים"

דובר צה"ל

אתמול (ג'), התקיים כחלק מתרגיל חיל האוויר בגרמניה, מטס "זיכרון לעתיד"- מטס הצדעה משותף בהובלת מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, בליווי מפקדת טייסת הטיסה הראשונה בחיל-האוויר הישראלי, מפקדת טייסת "הנחשון", סגן-אלוף ג', ולצד מפקד חיל האוויר הגרמני, לוטננט גנרל אינגו גרהארץ.
 
במהלך המטס הטיס מפקד חיל האוויר את מטוס ה"עיטם" ולצידו שני מטוסי הקרב "ברק" (16-Fׂ) ושני מטוסי "יורו-פייטר" גרמנים. במעבר ליד מחנה הריכוז "דכאו", אמר מפקד חיל האוויר בקשר: "מתוך זיכרון חשכת העבר נושאים בכנפנו מחויבות משותפת לעתיד, עדי עד".
 
בהמשך עבר המטס מעל שדה התעופה "פירסטנפלדברוק" במינכן לזכר 11 חללי מינכן, חברי המשלחת האולימפית בשנת 1972. במעבר אמרה מפקדת טייסת "הנחשון", סגן-אלוף ג': "אנו נרגשים להוביל היום את מטס ההצדעה לזכרם של 11 הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן בשנת 1972. אנו מקדישים מטס זה לזכרם, מחזקים את ידי המשפחות ומצדיעים לספורטאים האולימפיים של ישראל לדורותיהם". בתום המטס, נערך טקס זיכרון רשמי במחנה "דכאו" בהשתתפות שרת ההגנה הגרמנית, גברת אנגרט קראמפ-קארנבאואר, שגריר ישראל בגרמניה, מר ג'רמי יששכרוף, מפקדי חילות האוויר ונציגים נוספים. 
 
מדברי מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין: "אני עומד כאן במחנה דכאו, 72 שנים לאחר הקמת מדינת ישראל, כמפקד חיל האוויר הישראלי, ומרכין את ראשי. אני מרכין את ראשי וזוכר את שארע, את המשפחות שנמחקו, את התרבות היהודית שנכרתה, את זוועות המחנה. אני זוכר ולרגע לא שוכח. אני עומד כאן ומרים את ראשי, ומביט אל עבר העתיד. עתיד שנבנה בזיעה ודם מיום הקמת המדינה, עתיד בו גרמניה היא שותפה אסטרטגית, וחיל האוויר הגרמני הוא שותף אמיתי של חיל האוויר הישראלי.

"חיל האוויר שלנו מתארח בפעם הראשונה בהיסטוריה בתרגיל אווירי בשמי גרמניה. אנחנו מתאמנים ולומדים איש מרעהו, חיל מחיל, צבא מצבא. גם בעידן של מגיפה עולמית, בחרנו שלא לוותר על התרגיל המשותף. הקשר הזה - עוצמתי ומשמעותי בעיקר בימים מאתגרים אלו.

"חיל האוויר הישראלי, הפועל מדי יום ברחבי המזרח התיכון, נושא על כנפו האחת חימוש קטלני המיועד למנוע כל איום, ועל כנפו השנייה אנו נושאים שיתוף פעולה הדוק עם חילות אוויר באזור ובעולם, וחיל האוויר הגרמני הוא אחד המרכזיים שבהם. אני מצדיע לך, מפקד חיל האוויר הגרמני, על עשייתך. אני זוכר ולא שוכח, ואני מודע לאחריות המונחת על כתפנו. אתגרים רבים צפויים לנו ואני יודע שנדע לעמוד בהם".
 
מדברי מפקד חיל האוויר הגרמני, לוטננט גנרל אינגו גרהארץ: "היום הוא יום מאוד מרגש עבורי. סמל המגן דוד שהוצג על ידי מטוסי 16-Fׂ כשהם טסים ליד אתר הזיכרון של מחנה הריכוז 'דכאו', הינו סמל חזק לעוצמה הישראלית. זה גם מעביר מסר ברור וחלק כתגובה לשואה- לעולם לא עוד. היום יצרנו שותפות קרובה בין שני חילות האוויר שלנו. היום אנחנו לא רק מתאמנים ביחד, אנחנו גם הפכנו לחברים קרובים.

"בעתיד, טייסי ההרון TP שלנו יקבלו הכשרה בישראל. לאחרונה, מטוסי היורופייטר שלנו נכחו בשני תרגילים גדולים בנגב. אז, אני חש שנפל בחלקי הכבוד, שחיל האוויר הישראלי טס לצד חיל האוויר הגרמני בגרמניה בפעם הראשונה".

אולי יעניין אותך גם

By Iraqi State Television - Iraqi State Television, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25469912

הסכנה שאזרחי ישראל לא ידעו אודותיה: ״סדאם רצה ראש-נפץ שיפזר אבק רדיו-אקטיבי״

אחרי ההפצצה הישראלית, המשיך סדאם לחפש התקן גרעיני. כל החלופות היו רלוונטיות: העשרת אוראניום, מחזור דלק גרעיני ועד ראש-נפץ שיפזר אבק רדיו-אקטיבי. מאמר מיוחד של פרופסור אמציה ברעם