תכנית ההיערכות וההתייעלות של חיל האוויר

מפקד החיל, אלוף עמירם נורקין, גיבש תכנית לשנים הקרובות הכוללת העברת מטוסים ובסיסים, מתן דגש נרחב יותר לאיסוף מודיעין ולכטמ״מים, והעלאת האפקטיביות המבצעית של מערך ההגנה האווירית

צילום: מתור אתר צה״ל

סגירת טייסת, מעבר מטוסי ברק לבסיס רמת דוד, צמצום מערך יהלו"ם (פטריוט) וגידול מערך הכטמ"מים – אלו כמה מעיקרי תכנית היערכות והתייעלות של חיל האוויר לשנים הבאות, שגיבש מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין.

כשברקע מגפת הקורונה, המשבר הכלכלי העולמי והמצב האסטרטגי במזרח התיכון, זוהתה בחיל האוויר הזדמנות לשינוי. בחודשים שחלפו, מוסר אתר חיל האוויר, הוחלט להקים ולקדם תכנית עתידיות ולבצען בשנים הקרובות.

בין השינויים הצפויים: טייסת 117 (מטוסי ברק F-16) מבסיס רמת דוד תיסגר באוקטובר 2020, וטייסת מטוסי ברק מבסיס חצור תועבר צפונה לרמת דוד. טייסת 193 'מגני המערב' (מטוסי סקייהוק) תועבר מבסיס רמת דוד לבסיס פלמחים. בח"א 21, הבסיס הטכני של החיל הממוקם בחיפה, יועבר דרומה. בסיס חצור יהפוך לבסיס הכטמ"מ ואיסוף מודיעין, כחלק מהתעצמותו וצמיחתו של מערך זה. כיום, שעות הטיסה של מערך הכטמ"מים מהוות 75 אחוזים משעות הטיסה של החיל.

עוד בתכנית, ההחלטה שמערך ההגנה האווירית יעבוד בתפיסת הגנה אווירית ארצית, רציפה, בשגרה ובחירום, משולבת ומופעלת באופן מרכזי מול איומים רב-זירתיים ורב-כיווניים. השנה כבר נפתח בית ספר לבקרה אווירית ולפיקוח טיסה בבסיס עובדה, המאגד את הכשרות הבקרים ופקחי הטיסה בחיל. כמו כן, הוקמה כנף כוחות אוויר מיוחדים הכוללת את היחידות המיוחדות של החיל, כחלק ממאמצי התעצמות והתייעלות והעלאת האפקטיביות המבצעית של היחידות.

אולי יעניין אותך גם

סוריה: אסד מחזק את משמר הרפובליקה - מתוך חשש להפיכה נגדו

אסד מרחיב את משמר הרפובליקה ומעגן את אחיזתו בו באמצעות מינויים מבני העדה העלאווית. בעוד מטרתו של המשמר לשמר את שלטון אסד, הוא יכול להיות גם מופנה נגד צה״ל ברמת הגולן. מאמר מיוחד של אל״מ (מיל׳) פסח מלובני