הצעת חקיקה להקמת קרן תמיכה בפריסת סיבים אופטיים מגיעה לממשלה

חברות התקשורת יחויבו בתשלום של 0.5% מהכנסותיהן לקרן ייעודית שתתמוך בפריסת סיבים איפה שבזק לא תפרוס
 

צילום: עדינה ולדמן, דוברות הכנסת

שר האוצר ישראל כ"ץ, ושר התקשורת יועז הנדל, יביאו לאישור הממשלה ביום ראשון את מתווה הסיבים האופטיים שנועד לפתוח ולהאיץ את פרישת תשתיות התקשורת של ישראל. טכנולוגיית הסיבים האופטיים היא הדור הבא של תשתיות התקשורת שתספק אינטרנט מהיר, וצפויה להביא לצמיחה כלכלית ולהתפתחות של שימושים מתקדמים על גבי הרשת. מהירות הגלישה על גבי סיב גבוהה דרמטית ממהירות גלישה בתשתיות הישנות. 

לאחר השלמת הליך החקיקה, תבחר חברת "בזק" את אזורי הפרישה, ותחויב לפרוש באזורים אלו את כל משקי הבית תוך זמן מקסימלי של חמש שנים. כדי להבטיח שלכל בית יגיעו תשתיות מתקדמות, לצד שמירה על התחרות בשוק, יחויבו חברות התקשורת בתשלום של 0.5% מהכנסותיהן לקרן ייעודית. כספי הקרן ישמשו לפרישה של חברות מתחרות באזורים שבה אין מחויבות פרישה. הכסף יוקצה במכרז שחברת בזק לא תוכל להשתתף בו. 

באזורים בהם תבחר "בזק" שלא לפרוש סיבים אופטיים, יאסר עליה לפרוש למשך פרק זמן של חמש שנים. בנוסף, היא לא תוכל ליהנות מכספי התמריצים לפרישה באזורים אלו. תיקון החקיקה הנדרש יובא על ידי שר האוצר לאישור הכנסת במסגרת חוק התכנית הכלכלית.

״אני רואה חשיבות רבה בפיתוח תשתיות רחבות בכל חלקי הארץ שיביאו להתפתחות ולצמיחה טכנולגית ותעסוקתית. ביום ראשון אביא לאישור הממשלה את מתווה הסיבים האופטיים שנועד להאיץ את פרישת תשתיות התקשורת בישראל זהו רק צעד אחד מבין צעדים רבים שאני מוביל שיביאו לתחרות ,חדשנות,התפתחות וצמיחה של המשק והכלכלה", אומר שר האוצר, ישראל כ״ץ.

שר התקשורת, יועז הנדל: "הממשלה מחליטה כאן להביא לסדר עדיפויות חדש. המשימה הגדולה שלנו היא לצמצם את הפער שנוצר עד כה, לפרוש מהר ולקדם את הכלכלה הישראלית. מדובר על פתיחת פקק של עשור באמצעות הסרת חסמים רגולטוריים לצד הבטחה לאזרחים הישראלים שיש להם אפשרויות עבודה עתידיות בפריפריה ולחברות הזנק שיש להן סיבה טובה להישאר פה ולהיתפתח.״

אולי יעניין אותך גם

40 שנה למבצע "אופרה": החלום ושברו - כך רצה סדאם לפתח פצצה גרעינית כמעט עד יומו האחרון

גם לאחר הפצצת הכור באוסיראק, המשיך סדאם חוסיין במאמצים לפתח פצצה גרעינית. פסח מלובני ורפאל אופק במאמר היסטורי על מהלך שהיה יכול לשנות את פני המזרח התיכון לעד. מיוחד