רובוטים שיתופיים מגוייסים למאבק בקורונה

אוספים דגימות רוק מהנבדקים תוך שימוש במערכת ׳ראיה׳ מובנית, מכניסים את המטוש למיכל ומבריגים את המכסה

תמונה: באדיבות Lifetime Robotics/SDU

הלחץ הכבד על מערכי לקיחת דגימות משטחי הגרון לאימות או שלילת מחלת הקורונה, הביא לא מעט חוקרים ומדענים לאמץ טכנולוגיות וכלים חדשים, שעברו הסבה מתחומי פעילות שונים לחלוטין. מייסד חברת Universal Robots, אסבן אוסטרגאד, הפנה את היצירתיות שלו לתכנון ופיתוח הרובוט האוטונומי הראשון בעולם שיודע לקחת דגימות רוק של נבדקים למחלה. הפרויקט פותח במסגרת חברה חדשה שהקים בדנמרק, Lifetime Robotics, המשתפת פעולה עם אוניברסיטת דרום דנמרק (SDU). 

התהליך פשוט למדי: הנבדק מתייצב מול הרובוט ותעודת הזהות שלו נסרקת. באותו הזמן מכין הרובוט (שמבוסס על ה-UR3 של Universal Robots) את ההערכה שכוללת מיכל, מטוש ותווית זיהוי, לוקח את המטוש ותוך שימוש זהיר במערכת ׳ראייה׳ מובנית, מזהה את הנקודות בגרון הנבדק משם יש לקחת את הדגימה ואוסף אותה. עם סיום התהליך, מכניס הרובוט את המטוש למיכל, וגם מבריג הרמטית את המכסה. התהליך כולו אורך כשבע דקות, והבדיקה עצמה מתבצעת תוך 25 שניות בלבד. המערכת הושקה לפני כשבוע ומעוררת עניין ברחבי העולם.

אולי יעניין אותך גם

ראש הממשלה נפתלי בנט עם ראש המוסד, דוד ברנע

צילום: חיים צח - לע״מ 

טור אישי | במוסד מייחלים לקצת שקט

למה הריאיון של יוסי כהן עם אילנה דיין עורר כעס? האם תחת ברנע יבצע המוסד פחות "מבצעים נועזים״? וגם: מי צפוי להתמנות בקרוב לראש השב"כ הבא? טור שבועי של עמיר רפפורט