בגלל הקורונה: קרן ההשקעות האירופית מגדילה ערבויות בישראל

כחלק מצעדי החירום בעקבות משבר הקורונה, מגדילה קרן ההשקעות של האיחוד האירופי את הערבות שניתנת למוסדות פיננסיים ישראלים עד לשיעור של 80%

Reuters/Eric Vidal/File Photo

תכנית הערבויות האירופיות, המופעלת בישראל על ידי קרן ההשקעות של האיחוד האירופי (EIF), תגדיל את גובה הערבות הניתנת למוסדות פיננסיים ישראליים מ-50% עד לשיעור של 80%, כחלק מן המאמצים לסייע לחברות בצמיחה לקבל הלוואה בצל משבר הקורונה. כמו כן, יתאפשרו תאי פריסה נוחים יותר של הלוואות.

התכנית היא חלק מסל הכלים הפיננסיים המוצעים במסגרת תכנית Horizon 2020, המנוהלת על ידי רשות החדשנות. במסגרתה, חברות צמיחה ישראליות בעלות אלמנט חדשנות זכאיות לקבל הלוואה בערבות אירופית ממוסדות פיננסיים ישראלים. הערבות מפחיתה למעשה את הסיכון, והתוצאה היא קבלת הלוואה בתנאים מועדפים והפחתת שיעור הריבית לחברות הישראליות העומדות בתנאי התכנית.

כיום, ישנם שני גופי פיננסיים בארץ המספקים הלוואות בערבות אירופית: בנק לאומי, באמצעות מרכזי העסקים במערך המסחרי ולאומיטק, וקרן פנינסולה.

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות: "מדובר בצעד משמעותי וחשוב מצד הבנק האירופי להשקעות כחלק מתוכנית סיוע אסטרטגית לסיוע במשבר הקורונה. לכלים הפיננסיים יש חשיבות רבה בפיתוח האקו-סיסטם המקומי. גיוון מקורות מימון ופתרונות חוב למשק הישראלי נחוצים על מנת לעודד צמיחת חברות. הגדלת הערבות האירופית בתקופה קשה זו, תתמרץ מוסדות פיננסיים ישראלים שכבר פעילים בתכנית לתת הלוואות במנעד רחב יותר ובתנאים נוחים יותר לחברות".

יפעת אורון, מנכ"לית לאומיטק, בנק לאומי: "״חברותה של ישראל בתוכניות האירופאיות היא בעלת חשיבות רבה בשגרה, וחשיבות זו מתעצמת בתקופת משבר. תוכניות מסוג זה מאפשרות לגופים פיננסיים לספק מימון נוסף להנעת התעשייה בזמנים שזמינות ההון נמוכה עד לא קיימת״.

אולי יעניין אותך גם

צילום תמונות: אריאל חרמוני / משרד הביטחון
 

הוכרזו פרסי ישראל לשנת 2021

ארבעה פרויקטים מצטיינים של המוסד, צה"ל, שב"כ, משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות זכו בפרס. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יעניק אותם בסוף החודש