לראשונה: פורום מבצעי בוידאו של כלל הקצונה בדרגת סא"ל ומעלה עם הרמטכ"ל

אתר צה"ל

אירוע כזה לא קורה כל יום – ובטח לא בכזו תצורה: יותר מ-500 מפקדים, כ-40 חדרי דיונים ומרתון של 8 שעות. כלל מפקדי היחידות המבצעיות של צה"ל, מדרגת סא"ל ומעלה לקחו היום חלק בפורום מבצעי בראשות הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי. הכנס, שהתקיים בכ-40 חדרי דיונים שונים ברחבי הארץ באמצעות VC, עדכן את הפורום בהערכת המצב על האויב, הפעלת הכוח, פעולות צה"ל בבלימת הקורונה והמשמעויות האסטרטגיות במזרח התיכון.

במהלך האירוע הוצגו עיקרי התובנות מהפעילות המבצעית של צה"ל, לרבות העשייה הענפה והמאמץ האינטנסיבי של כלל גופי של צה"ל, בהם פיקוד העורף, אגף התקשוב, אגף המודיעין ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה - מהתפרצות נגיף הקורונה ולאורך כל התקופה האחרונה. לצד זאת, עודכנו המשתתפים בתהליכי בניין הכוח לקצה המבצעי. בתום הכנס קיים הרמטכ"ל שיח עם המפקדים.

כל אחד מארבעת המושבים השונים התמקד בפעילות נרחבת אחרת של צה"ל בחודשים האחרונים: בין מודיעין, אסטרטגיה ופעילות מבצעית - המושב הראשון עסק בתמונת מצב אסטרטגית והצגת הפעילות הענפה בהגנת הגבולות ובמב"ם (המערכה בין המלחמות). ההתמקדות באה לידי ביטוי בלקחי הפעילות המבצעית, שהוצגו ע"י ראש חטיבת המבצעים, תת אלוף יניב עשור, הנוגעים לתחום העניין של רוב המפקדים בצה"ל.

בהמשך, הרחיב מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, בעניין הלקחים המבצעיים בהפעלת הכוח האווירי והיבשתי בגזרת הפיקוד, תוך התייחסות לתובנות מתוכנית "חגורה שחורה" ועד היום. צה"ל בימי קורונה - המושב השני כלל סקירות ותובנות של פרופ' רן בליצר, מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, וראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן, אשר עסקו בהתמודדות של צה"ל מול הנגיף, בסיוע למרחב הציבורי ובהבטחת כשירות הצבא. לאלה הצטרף ד"ר נרי הורוביץ, שערך סקירה בנושא המחשבות החברתיות בעידן הקורונה.

תר"ש 'תנופה' - המושב השלישי התמקד בבניין הכוח במסגרת התר"ש, במהלכו הוצגו ארבעה מהתהליכים ומהפרויקטים שמומשו בחודשים האחרונים, מתוך עשרות שכבר יצאו לדרך. התקדמות תהליך מעגל האש על בסיס תשתיות האינטרנט המבצעי. צוותי הפעלת אש חדשניים ("סופה") המשולבים ביחידות הקצה ואופן קיצור זמני התקיפה. בניין הכוח באגף המודיעין, שתכליתו להנגיש באופן מהיר וממוקד את המודיעין לקצה המבצעי, לכוחות הלוחמים. לקחים "עד כאן" מתרגילי היחידה הרב-ממדית.

המושב הרביעי והאחרון כלל שיח פתוח של הרמטכ"ל עם המפקדים. "צה"ל", סיכם רב-אלוף כוכבי, "פעל בחודשים האחרונים בשלושה מישורים - הפעלת כוח אינטנסיבית, התמודדות עם נגיף הקורונה ברמה הלאומית והמשך מימוש תר"ש 'תנופה'. השקט היחסי שאנו מזהים לאורך גבולותינו הוא תוצאה של הפעלת כוח מושכלת. השקט הזה לא נוצר יש מאין - אתם שגורמים לו". עוד הוסיף רא"ל כוכבי כי מימוש מיזמי חיזוק הקצה המבצעי בראש ובראשונה, הדיגיטל והחיבורים הרב-זרועיים שהוצגו, הם בליבת התר"ש החדש, וביקש לחזק את העוסקים במלאכה, "ההופכים את התפיסה ליכולת מעשית בשטח".

בסיכום דבריו, ציין הרמטכ"ל כי "החובה שלנו כמפקדים היא לזהות מציאות ולהגיב לה בזמן - וזה בדיוק מה שאנחנו עושים במסגרת תר"ש 'תנופה'".

אולי יעניין אותך גם