מלדנוב הגיע לוודא שישראל עוזרת לעזה בהתמודדות עם הקורונה

השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב הציג לנשיא ולשר האוצר, המוביל את תיאום הפעילות המשותפת מול הפלסטינים בנושא, את התוכנית אותה מוביל האו"ם למניעת משבר הומניטארי

צילום: דוברות בית הנשיא

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ושר האוצר משה כחלון, נועדו אתמול, יום חמישי, כ"ב בניסן, 16 באפריל, עם השליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב Nickolay Mladenov. אל פגישתם הצטרף מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון וראש המטה של יחידת התיאום של האו"ם יהונתן לינקולן. בפגישתם הציגו מלדנוב ואבו רוקון את תמונת המצב באשר להתפשטות הקורונה בגדה ובעזה ואת מפת שיתופי הפעולה בין מדינת ישראל והרשות הפלסטינית במאבק במגיפה.

מלדנוב הציג לנשיא ולשר, המוביל את תיאום הפעילות המשותפת מול הפלסטינים בנושא, את התוכנית אותה מוביל האו"ם למניעת משבר הומניטארי על רקע המגיפה ודן עמו, עם השר והאלוף על הכלים הנדרשים למימושה. במהלך הפגישה הדגיש הנשיא כי "שיתוף פעולה אינו אפשרות, הוא חובתנו הבסיסית על מנת שנוכל להבטיח את שלומם של אזרחנו כולם. המגיפה מוכיחה שוב ושוב כי אינה יודעת גבולות וכי רק באמצעות שיח משותף ושילוב משאבים נצליח להיאבק בה."

שר האוצר, משה כחלון אמר לאחר פגישתם כי: "מצב הקורונה בגדה מדאיג את כולנו ועלול להוביל למשבר הומניטארי. הקורונה לא מפרידה בין עמים ואזורים גאוגרפיים, התמוטטות בריאותית של הרשות הפלסטינית תשפיע קשות גם על ישראל, האינטרס שלנו הוא לסייע לרשות במציאות מורכבת זו".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף במיל' אבו רוקון אמר במהלך הפגישה: ״כארגון ביטחוני-לאומי יש לנו משימה משמעותית לסייע למניעת התפשטות נגיף הקורונה ביהודה ושומרון, אך לא פחות חשוב מכך, יש לנו חובה לאומית ומוסרית לסייע ככל שביכולתנו לאזרחי המדינה - מתוך תחושת שליחות ומחויבות לעם. מדינת ישראל באמצעות היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים תוסיף לפעול ולסייע למאבק נגד התפרצות נגיף הקורונה בשטחים הפלסטינים. זאת באמצעות הגשת סיוע, תיאום וקיום שיח ושיתוף פעולה מיטבי למול מערכת הבריאות הפלסטינית והקהילה הבינלאומית."

בתוך כך, הועברו בתיאום מפקדת התיאום והקישור עזה והמנהל האזרחי ביהודה ושומרון למערכות הבריאות הפלסטיניות אלפי ערכות בדיקה לזיהוי הנגיף, כמו גם אלפי ערכות מיגון לשימוש הצוותים הרפואיים וכן חומרי חיטוי שונים. במקביל, תיאם מתאם הפעולות בשטחים הדרכות רבות לצוותים רפואיים שונים – הכוללים רופאים, אחיות, אנשי מעבדה ועוד – שהועברו על ידי רופאים ישראלים למקביליהם הפלסטינים. כל זאת לצד תיאום מעברן של עשרות משאיות שסיפקו ציוד רפואי, תרופות וחומרי חיטוי, אשר נתרמו על ידי ארגונים בינלאומיים שונים.

מרגע התפרצות הנגיף בישראל ובשטחי הרשות הפלסטינית ועד לרגע זה – לא נסגרו מעברי הסחורות מישראל לשטחים. מעבר כרם שלום שבדרום רצועת עזה פועל כשגרה, כך גם שורה של מעברי סחורות שפועלים לאורך כל שטחי יהודה ושומרון - מג'נין שבצפון ועד לחברון שבדרום. בנוסף, מאות חולים פלסטינים נכנסים מדי יום מרצועת עזה ומשטחי יהודה ושומרון לקבלת טיפולים רפואיים מצילי חיים.

אולי יעניין אותך גם

Photo by Eliot Blondet/ABACAPRESS.COM via REUTERS

עידן חדש בפייסבוק: תשעה חשבונות של מנהיגים אם יתבטאו בצורה מסיתה

מדובר בשינוי מדיניות משמעותי עבור החברה, שהצהירה לפני כשנתיים כי דברי פוליטיקאים מהווים מטבעם אינטרס ציבורי ולכן יש לפרסמם. בסוף השבוע הודיעה כי חשבונו של הנשיא לשעבר טראמפ יושעה עד 2023 לפחות