התעשייה הביטחונית בצל המשבר: וועדת הקורונה דנה בתמיכה בעסקים קטנים

משרד הביטחון טרם גיבש תכנית פעולה להצלת עסקים ביטחוניים קטנים. אלו, מאות במספר, חווים תקופה קשה בשל ירידת ביקושים בארה"ב ואירופה ובגלל ההפרעה לפעילות הייצור. בינתיים, וועדת הקורונה בכנסת דנה מול האוצר על תכנית כללית להצלת המשק הישראלי

קרדיט: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

משבר הקורונה תפס את המשק הביטחוני , כמו שאר השווקים, בהפתעה. המשק הביטחוני הישראלי מונה כחמש חברות גדולות ועוד מאות חברות קטנות. אלו נסמכות על החברות הגדולות בארץ או על קבלני ביטחון גדולים בחו"ל. עם פרוץ משבר הקורונה ירדו הביקושים המיידים למוצרי ביטחון בארה"ב ואירופה, שווקי יעד עיקריים, המתמודדות עם שיא המגיפה. מציאות זו משאירה עשרות או מאות עסקים ללא רשת ביטחון כלכלית בזמן משבר הקורונה.

העסקים הביטחוניים אינם שונים מהותית מעסקים אחרים, כאשר מצוקת העצמאים הגיעה לוועדת הקורונה בכנסת. "התכנית הכלכלית שהוצגה אינה מספיקה. לנוכח גודל המשבר, יש להרחיב אותה ולנקוט באמצעים לא מקובלים. הוועדה למאבק בקורונה דנה היום התכנית הכלכלית שפירסם משרד האוצר. מדובר בתכנית ראשונית, שחלק מפרטיה אינה ברורים דיים. ואולם כבר עכשיו ברור, שכדי לתת מענה למשבר נזדקק הן לתכנית רחבה בהרבה והן לשינוי הגישה התקציבית המקובלת", אמר ח"כ עפר שלח (יש עתיד) יו"ר ועדת הקורונה, לאחר הדיון הסוער בוועדה שעסק בתכנית הכלכלית של משרד האוצר והשפעתה על בעלי עסקים.

"הוועדה סבורה שבכל הנוגע להיבט הכלכלי, מוטב מוקדם מאשר מאוחר. אזרחים ועסקים שלא יעמדו בהשלכותיו המיידיות של הסגר הכלכלי יתקשו לחזור למסלול לאחר שזה יוקל, ולכן יש לסייע להם מייד בסכומים גדולים - דבר שיחסוך הוצאות גדולות  יותר בעתיד. הסיוע צריך להיות ברור ונגיש, תוך הפעלת מירב האמצעים כדי לתת מידע, לפתוח חסמים ביורוקרטיים ולתת רשת ביטחון והנחיות גם למערכת הבנקאית, שבינתיים אינה מעניקה אשראי לציבור בהיקפים ראויים למרות רשת הביטחון המובטחת של האוצר.

"בדיון עלו סוגוית שונות, ובהן אפליית העצמאים במשק אל מול השכירים, והקשיים הספציפיים של מגזרים שונים. הוועדה מצפה לטיפול מהיר בבעיות אלה. כמו כן עמדתנו היא שאין למסות את המענקים לציבור במסגרת התכנית. הקורונה היא מקרה ייחודי בתולדות המשק; המאבק בה מצריך צעדים מיוחדים, כולל שינוי גישות מסורתיות ופעולה שונה מבעבר."

החלקים העיקריים בתוכנית האוצר בהיקף 80 מיליארד ש"ח: 11 מיליארד ש"ח לרווחה ובריאות - ברובו למשרד הבריאות. 14 מיליארד ש"ח – רשת בטחון סוציאלית: דמי אבטלה לשכירים וחל"ת. 3 מיליארד ש"ח – לקיצור תקופת האכשרה, מענק לבני 67 ומעלה והארכת תקופת אבטלה. 2.6 מיליארד ש"ח – מענק לעצמאים: פעימה ראשונה - 65% מהכנסה קיימת עד 6000 ₪, פעימה שניה 75% מהכנסה עד 8000 ₪, 41 מיליארד ש"ח - המשכיות לעסקים: דחייה ופטור מארנונה.

כאמור, טרם ברור האם משרד הביטחון ינקוט בפעולה מול האוצר לתמיכה בעסקים ביטחוניים קטנים או שגורל אלו יהיה כשאר העסקים במשק.

אולי יעניין אותך גם

הקרב על נשיאות איראן: אחמדיניג׳אד מלכלך על המודיעין האיראני

מדוע אחמדיניג'אד מלכלך על המודיעין האיראני? ובכן, כי חסמו את דרכו להבחר פעם נוספת כנשיא איראן. ד״ר רז צימט, מומחה לפוליטיקה איראנית: ״אחמדיניג'אד פותח את הפה על המשטר מאז 2013. מהימנות דבריו מוטלת בספק״