תעשייה אווירית: נשקול שיתוף פעולה עם יצרני מכ"ם בעולם לטובת בתי חולים

באלתא פיתחו מערכת שתאפשר מדידה ממרחק של דופק הנבדק, חום גופו וקצב נשימתו. נתונים אלה יוצגו במוניטור מרוחק לרופא ובכך המערכת תשמור על בריאות הצוות הרפואי. בחברה שוקלים בחיוב לעזור עם הפיתוח גם למדינות אחרות

 

קרדיט לתמונות: דוברות משרד הביטחון

תעשייה אווירית מתגייסת למלחמה העולמית בקורונה באמצעות הסבת מכ"ם ייחודי לאפליקציה רפואית. המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה, בהובלת מפא"ת במשרד הביטחון, סיים בימים האחרונים בהצלחה ניסוי בזק, שבמסגרתו הוסבו שתי מערכות שפותחו בתעשיות הביטחוניות ללקיחת מדדים פיזיולוגיים מרחוק. אחת המערכות היא של אלתא מבית תעשייה אווירית.

יואב תורג׳מן, סמנכ״ל התעשייה האווירית ומנכ״ל אלתא: ״התעשייה האווירית גאה לתת כתף במאבק נגד וירוס הקורונה. מערכות המכ"מ המתקדמות של אלתא, המשמשות בשגרה לגילוי ומודיעין, הוסבו לניטור מדדי גוף אצל חולים פוטנציאליים ולשמירה מיטבית על הצוות הרפואי, ללא צורך בהתערבות אנושית. אנו נמשיך לתמוך במאמץ הלאומי במציאת פתרונות יעילים וחדשניים, וביחד ננצח".

מזיהוי בני אדם - למדידת דופק

"המערכת מבוססת על מכ"ם כף יד שפותח במקור ליישומי HLS, ובעידן טרום הקורונה נבחנה הסבה שלו לניטור ילדים במכוניות (בעיה שהתפתחה בישראל בתקופות הקיץ בשנים האחרונות). כאשר מפא"ת פנו אלינו למציאת פתרון למדידת מדדים מרחוק - ההסבה לקחה מספר ימים", מסביר ישראל לופה, סמנכ"ל ו-CTO בחברת אלתא.

המכ"ם של אלתא פותח במקור על מנת למצוא אנשים ממרחק. "המכ"מ יודע לזהות מהירויות נמוכות מאד. באמצעות יכולת זו אנו מודדים שני אזורים עיקריים המשמשים לנשימה - החזה והריאות. על בסיס המכ"ם ניתן לזהות את כמות הנשימות בפרק זמן נתון וקצב הדופק ולהרים דגל שלפציינט יש בעיה שכדאי לבדוק. זאת, בשילוב מצלמה שמודדת את חום הפציינט. האלגוריתם של מדידת החום פותח בטכניון והם שותפים שלנו בפרויקט זה."

המערכת המשולבת מכ"ם ומצלמה תשמש במבואה לחדר המיון של הבית חולים. אחות תתפעל את המערכת מרחוק ותבצע סלקציה - אלו עם חשש לקורונה יועברו למתחם אחד, ואלו ללא חשש, יועברו למתחם חדר המיון לקבלת טיפול רפואי שאינו קשור לקורונה. "הפציינט עומד או יושב מול המערכת למספר שניות וממרחק שלושה מטרים ניתן למדוד לו חום ומדדים נוספים. מבחינת בטיחות אפשר להתקרב עד ס"מ בודדים מהמכ"מ, אך רצינו בכוונה תחילה לבצע מדידה מרחוק לטובת שמירה על הצוות הרפואי."

בשלב ראשון התבקשה תעשייה אווירית לספק עשר מערכות למשרד הבריאות בארץ, עם צפי להזמנת המשך של עוד מספר עשרות מערכות. המערכת הראשונה תסופק השבוע, בעוד שאר המערכות יסופקו בשבועות הקרובים. המימון מגיע ממשרד הביטחון.

האם תסכימו לשתף את הידע שלכם עם יצרני מכ"מים בחו"ל במדינות כמו ספרד או איטליה? "קיבלנו מספר פניות מחו"ל בעקבות הפרסום בארץ", מסביר לופה. "המכ"מ הוגדר כמוצר דו-שימושי ולכן אינו דורש אישור שיווק וייצוא של אפ"י, אלא של משרד הכלכלה והתעשייה. בשלב זה אנחנו ממוקדים בעזרה למשרד הבריאות בארץ ומסוגלים לספק גם לחו"ל. אם נגיע למצב של צוואר בקבוק אצלנו בנושא, נשקול בחיוב שיתוף פעולה עם יצרני מכ"מים בחו"ל לטובת בתי חולים במדינות אחרות", אומר לופה. "יש גם רעיון לשים מערכת כזו מעל כל מיטה של חולה קורונה לניטור מרחוק."

אולי יעניין אותך גם

דניס הופמן, Dell Technologies. צילום: באדיבות החברה

חברת Dell טכנולוגיות חודרת לתחום הטלקום

תבנה רשתות תקשורת 5G למפעילים. פתרונות התשתית והשירותים החדשים יאפשרו לספקי התקשורת לפרוס ולנהל באופן אוטומטי אלפי מכשירי קצה, רשת ואחסון על פני מספר מיקומים