מדבקה בהדפסת תלת ממד תשפר את מסכת ההגנה בפני וירוס הקורונה

מדבקת ״מאיה״, שפותחה בטכניון, מיוצרת בהדפסת תלת-ממד ומורכבת מסיבים ננומטריים המצופים בחומרי חיטוי – הרכב המשפר את הלכידה של חלקיקים ננומטריים. המדבקה פותחה בשיתוף עם מדעני המחלקה לתשתיות כימיה וביולוגיה במפא״ת

קרדיט: משרד הביטחון

המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה, בראשות ראש מפא"ת במשרד הביטחון ד"ר דני גולד, החליט לאמץ את הפיתוח של פרופ' איל זוסמן מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון - מדבקה ייחודית המוצמדת למסכת הפנים והופכת אותה ליעילה יותר. הסבת הפיתוח נעשתה בליווי המרכז הרפואי לגליל בנהריה. המסכה החדשה תפחית את מקרי ההידבקות ותאפשר רציפות תפקודית של הצוותים הרפואיים.

פרופ' איל זוסמן, ראש מעבדת הננו-הנדסה בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, פיתח עם צוות המעבדה מדבקה ייחודית, המוצמדת למסכה הכירורגית הסטנדרטית ומשפרת את יעילותה. מדבקת ״מאיה״, המיוצרת בהדפסת תלת-ממד, מורכבת מסיבים ננומטריים המצופים בחומרי חיטוי – הרכב המשפר את הלכידה של חלקיקים ננומטריים ומנטרל ביעילות גבוהה את הנגיפים מטיפות הרסס המגיעות למסכה. המדבקה פותחה בשיתוף עם מדעני המחלקה לתשתיות כימיה וביולוגיה במפא״ת, בהובלת ראש המחלקה ד"ר דן גרינשטיין, ובליווי פרופ' סאמר סרוג'י, מנהל המכון לכירורגיית פה ולסת במרכז הרפואי לגליל בנהריה.

משרד הבריאות נתן אישור ראשוני למדבקה הייחודית, ובימים הקרובים יחל פיילוט במרכז הרפואי לגליל לבדיקת הסתגלות הצוות הרפואי למדבקה. ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל, הודה למשרד הביטחון ולטכניון על שיתוף הפעולה הפורה, והביע את תקוותו כי השימוש במדבקה יצמצם את מקרי ההידבקות בקרב הצוותים הרפואיים. פרופ' סרוג'י, המרכז הרפואי לגליל: "מדובר בפתרון זמין ומהיר, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. אנו מקווים שהצלחת הפיילוט תביא לכך שהמיזם הייחודי ייכנס גם לבתי חולים רבים נוספים ברחבי המדינה".

מדבקת ״מאיה״ מצטרפת למערך הכלים המקיף שמפתחת מפא"ת כדי להילחם בנגיף הקורונה בכל מישור: זיהוי מהיר ואיתור מוקדם של נשאי הנגיף; מניעת הפצת הנגיף והדבקת אוכלוסייה רחבה; ניטור ומניעת הדבקה בתוך בתי החולים; ומימוש יכולת ייצור אמצעי מיגון לצוותים רפואיים.

אולי יעניין אותך גם

BIGSTOCK/Copyright: Mikonos

סקר חדש: הגידול במתקפות סייבר הביא לשיפור ביכולות האבטחה בישראל

על פי נתונים של חברת סופוס, רוב צוותי ה-IT בישראל שהתמודדו במהלך  2020 עם גידול בהתקפות סייבר חיזקו את כישורי אבטחת המידע שלהם. מדען המחקר הראשי: העתיד צפוי להיות חסר תקדים באותה מידה כמו העבר