מפא"ת מפתח כלים למאבק בקורונה

המינהל שבמשרד הביטחון מפתח בדיקת קול ביתית לאבחון ראשוני של תסמיני קורונה, על בסיס בינה מלאכותית. הבדיקה תתבצע באמצעות אפליקציה מיוחדת שמפותחת עם חברת Vocalis Health

אפליקציית זיהוי הקול החדשה. צילום: Vocalis Health

צוות החירום הלאומי, בראשות ראש המינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון, ד"ר דני גולד, ממשיך באיתור ובקידום טכנולוגיות מתקדמות שיסייעו במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הצוות מקדם בימים אלה ניסוי בזק בשיתוף הסטארט-אפ Vocalis Health מבית קרן aMoon, מרכזים רפואיים, וקבוצות מחקר נוספות מהאקדמיה ומצה"ל.

ביטחון בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

חברת הסטארט-אפ הישראלית Vocalis Health, שראשיה הם טל ונדרוב וד"ר שאדי חסן,  פיתחה  פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית המאתרת ומנטרת בעיות בריאותיות דרך הקול. Vocalis Health מובילה את הפיתוח של בדיקה קולית מקוונת, שמטרתה לזהות חשד להימצאות הנגיף והידרדרות במערכת הנשימה, באמצעות ניתוח קולו של האדם בלבד.

 מטרת המחקר היא לפתח אלגוריתם ייחודי, המבוסס על שיטות של "למידת מכונה" (machine learning) ועל מאפייני הקול, שיאפשר למערכת הבריאות לבצע הערכות מצב ראשוניות ולהיות במעקב ובקרה על מצבם ותסמיניהם של חולי קורונה הנמצאים בבתיהם, כדי למנוע את התפשטות המחלה ולהימנע מהצפה של מערכת הבריאות העמוסה.

מטרת המחקר היא למצוא "טביעת אצבע" ווקאלית ייחודית, שדרכה יוכלו לזהות הידרדרות בבריאותם של חולי קורונה וכן לבצע זיהוי מוקדם של תסמינים חשודים – זאת על ידי איסוף דגימות של הקלטות קוליות מנשאי וחולי קורונה מאובחנים וכן מהציבור הרחב באמצעות האפליקציה, וניתוח הנתונים בעזרת מיפוי של רשתות נוירונים.

המחקר נערך בשיתוף פעולה עם ארגוני בריאות בארץ ובעולם ובתי חולים - בהם המרכז הרפואי שיבא-תל השומר והמרכז הרפואי רבין (בתי החולים בילינסון והשרון); יחידת המו"פ במפא"ת בראשות תא"ל יניב רותם; המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב "אפקה", בהובלת נשיא המכללה פרופ' עמי מויאל המתמחה בעיבוד דיבור; וקבוצות מחקר נוספות מהאקדמיה ומצה"ל. תוצאות ראשוניות של המחקר צפויות להתקבל בתוך 4-6 שבועות.

אולי יעניין אותך גם