האמריקנים הקימו יחידה מיוחדת למלחמה ב"פייק ניוז"

צבא ארה"ב מפעיל יחידה מיוחדת נגד דיסאינפורמציה שמגיעה ממקורות רוסיים. דובר בצבא ארה"ב: "אם לא ננהל כראוי את המאבק הזה נגד מידע שקרי ומעוות, יהיה בכך פוטנציאל של איום על יחידות הצבא"

האמריקנים הקימו יחידה מיוחדת למלחמה ב"פייק ניוז"

צילום אילוסטרציה: Bigstock

הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב מפעיל יחידה מיוחדת לטיפול בדיסאינפורמציה וחדשות מזויפות שמופצות מרוסיה. לדעת קציני היחידה, הפעילות הרוסית נועדה לזעזע את יציבות הממשלות של ארה"ב ובעלות בריתה.

ביטחון בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

היחידה קרויה Mis/Dis Tiger Team (מיס-אינפורמציה ודיס-אינפורמציה) והיא הוקמה ב-2017, בעקבות שמועות וידיעות שווא שהפיצה התקשורת ברוסיה כאילו ארה"ב הציבה אז 3,600 טנקים בפולין, בגבול עם רוסיה - ידיעה שלא היה לה כל בסיס. קולונל ג'וזף סקרוקה, דובר הפיקוד המרכזי, הסביר ל-World Defense כי "אם לא ננהל כראוי את המאבק הזה נגד מידע שקרי ומעוות, יהיה בכך פוטנציאל של איום על יחידות הצבא, כוח האדם ומשימות הצבא ושותפות ארה"ב".

היחידה ניסחה בשנים האחרונות סדרה של תקנות והוראות שעל פיהן יחידות צבא ארה"ב צריכות לפעול כשהן נתקלות במערכות של הפצת מידע שקרי וידיעות שווא. הוקמה רשת של "חיישנים אנושיים" המנטרים חדשות המופצות ברחבי ארה"ב ובנציגויות האמריקניות בחו"ל, והם מסווגים מידע אמיתי ושקרי.

לרשות היחידה עומדת מעבדת המחקר הפורנזי הדיגיטלי של מועצת אירופה, המפעילה אף היא מומחים לחדשות שווא ולדיסאינפורמציה. במאי 2019 איתרה המעבדה, בשיתוף עם פייסבוק, קמפיין נרחב שהופנה נגד ממשלות המערב, שהופץ בתשע שפות ביותר מ-30 רשתות חברתיות ובלוגים - והפיק כמויות גדולות של פרופילי חדשות שקריות ויצר זהויות שווא. מומחי המעבדה לא יכלו לקבוע מי עמד מאחורי קמפיינים אלה, אולם הם יכלו לקבוע בבירור שמאחורי הפעילות עומד ארגון מודיעין גדול.

אולי יעניין אותך גם