אוקראינה לא פוסלת אפשרות שמטוס הנוסעים נפגע מטיל איראני

הרשויות במדינה לא מוציאות מכלל אפשרות שהמטוס האוקראיני שהתרסק בטהרן, נפגע מהטילים ששיגרה איראן לעבר בסיסים אמריקניים בעיראק. בהתרסקות נהרגו 176 בני אדם

 

חיפושים בזירת ההתרסקות. צילום: AP

הרשויות במדינה לא מוציאות מכלל אפשרות שהמטוס האוקראיני שהתרסק בטהרן, נפגע מהטילים ששיגרה איראן לעבר בסיסים אמריקניים בעיראק. בהתרסקות נהרגו 176 בני אדם

אוקראינה מסרבת לשלול אפשרות שמטוס הנוסעים האוקראיני, שהתרסק סמוך לנמל התעופה של טהרן, נפגע על ידי טילים. ראש ממשלת אוקראינה אלכסיי חונצ'רוק סירב לשלול אפשרות כזו, אם כי הזהיר מפני ספקולציות. נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי אמר בקייב שארצו שולחת צוות מומחים להשתתף בחקירה ההתרסקות והורה גם על פתיחת חקירה פלילית.

לאחר ההתרסקות, בה מצאו את מותם 176 נוסעים ואנשי צוות, נמצאו שתי הקופסאות השחורות של המטוס – מקלט המידע ונתוני הטיסה ומקלט השיחות בין הטייסים. לא ברור למי ימסרו שלטונות איראן את הקופסאות לבדיקה, שניתן לבצעה רק במעבדות מיוחדות. על פי דיווחים שונים, טהרן מסרבת להעביר את חקירת הקופסאות לבדיקה בחברת בואינג, יצרנית המטוס.

מטוס חברת UKRAINE INTERNATIONAL AIRLINE,  מדגם בואינג B737-800 NG  התרסק מיד אחרי ההמראה מנמל התעופה של טהרן. הוא המריא בטיסה 752 מטהרן לקייב. המטוס היה בן שלוש שנים ועבר טיפול ימים לפני ההתרסקות. מטוס זה איננו  הדגם B737-800 MAX שרבים מסוגו קורקעו בגלל תאונות קטלניות. במטוס היו 82 נוסעים איראנים, 63 קנדים, 11 אוקראינים, 10 שבדים, שלושה גרמנים ושלושה בריטים.

צלם וידיאו חובב שצפה בהתרסקות העיד שראה בחשיכה אלומת אור בהירה ואחריה התפוצץ המטוס. יתכן שפרצה אש באחד ממנועיו, או שהמטוס נפגע מאיום חיצוני. הטלוויזיה האיראנית מסרה שמקור התקלה טכני.

ראש צוות החקירה האיראני אמר כי יש סימנים שהטייס ניסה להטיס את המטוס אל מעל למגרש כדורגל כדי שלא יתרסק על אזור מגורים, ואולי זו הסיבה לכך שלא הספיק ליצור קשר ולדווח על מקרה חירום. לא נשמע שום שידור חירום מצוות המטוס, מה שמעיד שההתפוצצות הייתה מהירה ביותר.

אולי יעניין אותך גם