אירח את טראמפ והותקף בעבר: הבסיס שתקפה איראן

האיראנים שיגרו טילים לעבר בסיס האוויר האמריקני עין אל-אסד שמצפון-מערב לבגדד. מדובר בבסיס מרכזי שאירח בעבר לביקור פתע את נשיא ארה"ב טראמפ והותקף כמה פעמים בידי דאעש וגורמים נוספים

כוחות אמריקניים נוחתים בבסיס האוויר עין אל-אסד בעיראק. צילום: חיל הנחתים האמריקני

היעד המרכזי של איראן בתקיפה נגד ארה"ב היה בסיס האוויר האמריקני עין אל-אסד בעיראק. לא היו נפגעים מקרב הכוחות האמריקניים וכוחות הקואליציה. ההתקפה הגיעה שעות לאחר ששר ההגנה האמריקני, מארק אספר, אמר כי על ארצות נערכת לנקמה על חיסול קאסם סולימאני. איראן בחרה ביעד, ככל הנראה, על רקע חשיבותו הגדולה ומרכזיותו. מדובר בבסיס שאירח בעבר דמויות אמריקניות בכירות, כולל הנשיא טראמפ.

ביטחון בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הכוחות האמריקנים אימנו בבסיס, שנמצא במחוז אנבר מצפון-מערב לבגדד, כוחות של צבא עיראק. זאת, כחלק מהפעילות של הקואליציה בהובלת ארה"ב נגד דאעש בעיראק. על פי הפרסום, מלבד הכוחות האמריקניים והעיראקיים, אירח הבסיס גם את השותפות של ארה"ב לקואליציה בריטניה ודנמרק.

כאמור, הבסיס אירח בעבר דמויות בכירות בממשל האמריקני, בתוכם הנשיא דונלד טראמפ. "במהלך חופשת חג המולד ב-2018, נשיא ארה"ב הגיע למקום וקיים בו למעשה ביקור מפתיע ראשון באזור סכסוך בו מעורבת ארה"ב, מאז נכנס לתפקידו ב-2017. במהלך מסעו לעיראק הוא הגן על החלטתו להסיג 2,000 חיילים מסוריה. שינוי מדיניות זה עורר דאגה מצד בעלות בריתה של ארה"ב, וגרם לבסוף להתפטרותו של ג'יימס מאטיס מתפקיד שר ההגנה שלו", נכתב ברויטרס.

סוכנות הידיעות ציינה עוד כי בשנת 2015, בוצעה על ידי דאעש מתקפה נגד הבסיס באמצעות פצצות מרגמה. באותה שנה הותקף הבסיס על ידי 25 לוחמי דאעש, שנבלמו על ידי כוחות הביטחון העיראקיים. בנוסף, בחודש שעבר חמש רקטות פגעו באזור הבסיס אך לא גרמו לנפגעים. על פי דיווחים שונים, בשבוע שעבר הבסיס הותקף שוב על ידי מיליציות עיראקיות נאמנות לאיראן. עם זאת, מקורות אמריקניים הכחישו כי הבסיס הותקף.

הכתבות הכי נקראות באתר:

חיסול סולימאני: המודיעין מאחורי המבצע הדרמטי

"האיום החמור – פרוץ 'מלחמת הצפון הראשונה'"

הזמנה ראשונה של "חץ דורבן" עבור נגמ"ש איתן

מנסה לתקן תדמית? NSO מגייסת קצינה בכירה בצה"ל

האקרים ביצעו תקיפת סייבר על משמר החופים האמריקני

אולי יעניין אותך גם

אילוסטרציה. צילום: דובר צה״ל 

"תפיסת הניצחון" – הצורך בתפיסת לחימה מעודכנת 

מבצע "שומר החומות" מלמד כי גם בלחימה בזירה אחת, בתנאים כמעט אופטימליים, לא הצליח צה"ל להסיר את האיום מהעורף, וודאי שלא התקרב לכדי הכרעה. ראוי שהוא ישמש עבור המערכת הביטחונית קריאת השכמה