מגדלור טכנולוגי: 362 חברות רב-לאומיות בתחום הטכנולוגיה פועלות בישראל בשנת 2019

נתונים של חברת המחקר IVC חושפים את היקף הפעילות של חברות טכנולוגיה זרות בישראל. על פי הפרסום, חברות אלו מעסיקות מעל 60,000 ישראלים

bigstockphoto

חברת המחקר IVC מפרסמת נתונים אודות פעילות חברות רב לאומיות בישראל לשנת 2019. מהנתונים עולה כי בישראל פועלות 362 חברות רב-לאומיות פעילות בישראל. מתוכן, 132 פועלות בתחומי התוכנה בשווקי הIT ו-הEnterprise. זהו המגזר המוביל עם המספר הגבוה ביותר של חברות. אשכולות מובילים נוספים הם ראיית מכונה, IoT ואבטחת סייבר. מספר המשרות המשוער שמייצרות חברות אלו מגיע ל62,000 עובדים. 

הערים המובילות בישראל עם נוכחות חברות בינ"ל הן תל אביב, הרצליה ופתח תקווה. בהתבסס על ההנחות בדו"ח זה, אומדן תשלום המס של חברות אלו מהווה 18% מהכנסות המס הישירות בשנת 2019. אינטל היא התאגיד הפעיל ביותר בישראל (2014–2019). אינטל קפיטל השתתפה ב 52 עסקאות השקעה השנה ורכשה חמש חברות בהיקף של 17.5 מיליארד דולר. אחריה קרנות של סמסונג, קוואלקום, דל וסיסקו. הקונים התאגידים הפעילים ביותר של חברות ישראליות בחמש השנים האחרונות הם גוגל (10) ומיקרוסופט (8). השקעות עסקיות זרות בשנת 2019 הגיעו ל -983 מיליון דולר ב -196 עסקאות.

51 תאגידים רב-לאומיים פתחו פעילות מו"פ חדשה בישראל בין השנים 2017 ל-2019. באותה תקופה חדלו לפעול בישראל 41 חברות. מרבית החברות הפועלות בישראל מעסיקות בין 10-50 עובדים. עוד עולה מהנתונים כי מרבית החברות הזרות הפועלות בארץ הם בבעלות אמריקאית. במקום השני בהבדל ניכר נמצאת גרמניה, שלישי בריטניה ורביעי סין. 

למרות הנתונים המרשימים של מספר החברות הפועלות בישראל, על פי הדו"ח, סך ההשקעות של קרנות שמפעילות חברות זרות בישראל נמצא במגמת ירידה קלה לעומת אשתקד. מ1.108 מיליארדי דולרים בשנת 2018 ל-1.023 מיליארד ב2019. בהיבט רכישת חברות הזנק ישראליות על ידי חברות זרות (M&A), מרבית חברות אלו הן מארה"ב, עם מספר קבוע של יותר מ -50 עסקאות בכל שנה. 70% מכלל רכישות אלו בין השנים 2014 ל -2019 היו של חברות זרות.

הדו"ח מסכם גם את פעילות החברות הישראליות בחו"ל. ובכן, 42 חברות היי-טק ישראליות פעילות בחו"ל עם למעלה מ -300 עובדים כל אחת. רובן בצפון אמריקה ובאירופה, כך לפי הפרסום. טוקיו, לונדון וניו-יורק הן הערים המובילות במספר החברות הישראליות הפועלות בחו"ל.

עוד נקודה מעניינת שמציין הדו"ח, היא סביב מיסוי. "בשל משטר BEPS, ההכנסה הנקייה של מרכזי מו"פ מבוססי ישראל צפויה לגדול משמעותית בהשוואה למודל עלות קוסט פלוס הנמצא כרגע בשימוש", כותבים בדו"ח. המשמעות היא כי בתיאוריה, סכום המס למדינה צפוי לעלות גם הוא. עם זאת, יש לקחת את נתוני המיסוי של חברות זרות בארץ בסימן שאלה בשל מענקים והנחות שמעניקה המדינה לחברות אלו. על פי הדו"ח, בשנת 2019 אמורות חברות זרות בארץ לשלם מיסים בהיקף כולל של כ48 מיליארדי דולרים שהם כ18 אחוזים מסך המיסים הישירים שתגבה המדינה השנה. כאמור, מדובר באומדן ולא בנתוני אמת של רשות המיסים.  ש

אולי יעניין אותך גם

המתקפה על הקפיטול בינואר השנה. המוני המתפרעים גויסו דרך הרשתות. צילום: Yuri Gripas/ABACPRESS.COM via REUTERS

ארה״ב: אסטרטגיה חדשה למיגור גיוס פעילי טרור ברשת

הבית הלבן פרסם אתמול אסטרטגיה לאומית למלחמה בטרור פנים, המתייחסת באופן נרחב לשיטות הגיוס המקוונות ולדרכים השונות למנוע זאת. ״המדינה שלנו משאירה מקום נרחב לביטוי דעות, אך לא לאלימות״