בלחיצת כפתור: עוברים בנק בשבוע

עד שנת 2021 יחוייבו כלל הבנקים בישראל לאפשר מעבר חשבון בין בנקים בפרק זמן של שבעה ימים, כך קבע בנק ישראל

bigstockphoto

בנק ישראל מקדם עולם בנקאות תחרותי ובמסגרתו לקוח יוכל לעבור בנק כמעט כמו שעוברים חברת סלולר - ממלאים בקשה מקוונת ולבנק יש שבוע להעביר את החשבון. "בנק ישראל רואה חשיבות רבה בקידום התחרות במערכת הבנקאית ונקט בצעדים רבים לשם כך, ביניהם הקלת יכולת המעבר של הלקוחות מבנק לבנק. אבן דרך משמעותית בקידום התחרות הושגה היום, בפרסום כללי נגיד בנק ישראל, בהסכמת שר האוצר, ובפרסום הוראות הביצוע של המפקחת על הבנקים למערכת הבנקאית (הוראות ניהול בנקאי תקין). פרסום זה מהווה יישום של החקיקה וקידום התשתית הרגולטורית למעבר מקוון בין בנקים", כותבים בהודעה של בנק ישראל.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "אנו ערים לכך שלקוחות רבים חוששים לעבור בנק, ושאלה שכן עוברים חווים תהליך ארוך ולא ידידותי. מסיבה זו, ולנוכח ההתקדמות הטכנולוגית, קידמנו יחד עם משרד האוצר, את פרויקט מעבר מבנק לבנק באופן מקוון. לקוחות שיהיו מעוניינים בכך יוכלו לעבור בין בנקים בקלות ובמהירות, תוך שהם פונים לבנק החדש בלבד וזה מבצע עבורם את כל הנדרש תוך 7 ימים. מדובר בפרויקט מורכב טכנולוגית למערכת הבנקאית ולכן הוא יעלה לאוויר בשנת 2021, על-פי הכללים שאנו מפרסמים היום. פרויקט זה  יחזק את כוח המיקוח של הלקוחות אל מול הבנק שלהם, גם אם הם בוחרים להישאר בו".

כיום, לקוחות המבקשים להעביר את הפעילות הבנקאית שלהם לבנק אחר נתקלים לעתים בקשיים בעת השלמת הליך המעבר והתהליך נמשך זמן רב. נוכח קשיים אלו, ומתוך רצון להקל על הלקוחות ככל שניתן בעת הליך המעבר, מקדם בנק ישראל יחד עם משרד האוצר את רפורמת מעבר מקוון בין בנקים. מדובר בפרויקט טכנולוגי מורכב ובעל עלות גבוהה למערכת הבנקאית. עם השלמת הפרויקט, במהלך שנת 2021, יוכלו לקוחות הבנקים לעבור בין הבנקים באופן מקוון ונוח, כאשר הליך המעבר יהיה ללא עלות עבור הלקוח ויושלם בתוך כשבעה ימי עסקים. רפורמה זו, תפשט את הליך המעבר בין הבנקים, תגביר את התחרות במערכת הבנקאית ותעודד חדשנות ויעילות בבנקים, לטובת הלקוחות.

אילו חשבונות ניתן לנייד?

בהתאם לכללי הנגיד שפורסמו, ניתן יהיה לנייד בין בנקים בצורה מקוונת כ – 80% מחשבונות עובר ושב. החשבונות אשר לא יהיו ניתנים לניוד בצורה אוטומטית הם חשבונות שקיימת לגביהם מורכבות או מניעה משפטית (כגון חשבונות נאמנות, חשבונות נפטרים, חשבונות אפוטרופסות וכדומה). במקרים אלו העברת הפעילות בין הבנקים תהיה בהתאם לתהליכים שהיו קיימים עד כה. כמו כן, ייתכנו מקרים בהם לא ניתן יהיה לבצע את הניוד, בשל פעילות מסוימת שקיימת בחשבון הישן. כך למשל, לא ניתן יהיה להשלים את הניוד אם ללקוח ישנה יתרת חוב בחשבון שהוא מעוניין להעביר ואותו חוב אינו מגובה בביטחונות מספקים או שלא הושגה לגביו הסכמה עם הבנק באשר לאופן המשך פירעונו.

אולי יעניין אותך גם

ד״ר עמי אפלבום, יו״ר רשות החדשנות. צילום: חנה טייב

רשות החדשנות: ההיי-טק הישראלי מתבגר ומשנה את פני הכלכלה

על פי דו״ח 2021 של הרשות, כ-10% מהשכירים בישראל עובדים בהיי-טק, ואחראים על 15% מהתמ״ג, 25% ממס ההכנסה ו-43% מהייצוא. לצד שיא בהנפקות, נרשמה ירידה חדה בהקמת חברות חדשות