"לא יהיה מקום לעיגול פינות והעלמת עין בצבא"

רא"ל אביב כוכבי נאם בטקס הענקת פרסים ליחידות מצטיינות והתייחס לפרשת נתוני גיוס החרדים: "בתחום זה לא יהיה מקום לפשרות". כוכבי התייחס גם לאיומים האזוריים ואמר: "זרועות הטרור האיראניות מעמיקות אחיזתן בלבנון"

 

הרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס: צילום: דובר צה"ל 

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, נשא היום (ב') דברים בטקס פרסי הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות, והתייחס לפרשת נתוני גיוס החרדים שנחשפה בכאן 11. כזכור, על פי הפרסום צה"ל פעל במכוון לנפח את נתוני הגיוס כדי להתחמק מביקורת ציבורית. בצבא פתחו מאז הפרסום בבדיקה ודחו את הטענה לפיה הדברים נעשו באופן מערכתי. 

ביטחון בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

״יושר בדיבור ויושר במעשה, יושר בפעולה ויושר בכוונה", אמר כוכבי בהתייחסו לפרשה, "יושר, אמירת אמת ודיווח אמין הם נשמת אפו של צה"ל – זהו צו מחייב העובר כחוט השני מהמ"מ המדווח למ"פ בעיצומה של הלחימה על היעד, דרך ראש ענף המציג נתונים ומתאר מציאות למפקדיו, ועד לפיקוד העליון המשקף את המציאות הביטחונית לדרג המדיני. לכן גם התחקיר הוא אבן יסוד בבניין הצבא, כל תחקיר נדרש להוציא את כל העובדות לאור היום, לנתח אותן מכל כיוון, ולסכם ביושר את המסקנות".

"נעשה זאת לעולם בדיוק ובאופן חד ובהיר, תוך הצגת האמת, כל האמת, רק את האמת – ויותר מכך, תוך התמודדות עם השלכות האמת. הצגת דברים שלא כהווייתם היא הפרה של חוזה האמון הקיים בין צה"ל לבין החברה הישראלית, אשר מפקידה בידיו את בניה ובנותיה. במקום בו נגלה טעות – נלמד ונשפר, ובמקום בו יתגלה זדון או כוונת מכוון, ננקוט יד קשה. בתחום זה אין ולא יהיה מקום לפשרות, אין ולא יהיה מקום לעיגול פינות והעלמת עין", כך אמר ראש המטה הכללי, רא"ל אביב כוכבי, בטקס.

כוכבי התייחס לפרסים שחולקו בטקס ואמר: "עיון במיזמים ובהישגים השונים עליהם ניתן לכם הפרס אינו יכול שלא לעורר גאווה והתרגשות מהקבוצה המובחרת הניצבת כאן ומהישגיה. היחידות והמפקדים שקיבלו את הפרסים מבטאים ביצוע איכותי, הישגים גבוהים, דיוק, מקצועיות ומסירות. אך ראוי לשים לב לקטגוריות השונות שהצבנו - הן אינן מקריות. הן נבחרו בקפידה, והן מסמנות באופן חד וברור מה מוטל עלינו כצבא, במה על כל יחידה להתמקד, במה עלינו להשקיע את עיקר המאמצים ועל מה נמדדות יחידות הצבא", אמר כוכבי.

"ראשית לכל", הדגיש הרמטכ"ל, "בתוצאות ובאפקטיביות המבצעית שאנו מפגינים - בהגנה ובהתקפה, בעומק השטח, בגבולות או בפנים הארץ. ההישג המבצעי הוא הקריטריון הראשון שעליו נמדדת כל יחידה. זהו קריטריון שעל פיו נמדדים מחלקה, גדוד, ענף, טייסת, זירה, אוגדה והמטה הכללי. ביצוע המשימה באופן מקצועי ומדויק וניצחון בקרב הם המבחן והקריטריון הראשון במעלה".

עוד אמר הרמטכ"ל כי "צה"ל הוא אחד הצבאות הפעילים ביותר בעולם, אם לא הפעיל ביותר. צה"ל נלחם ופועל לילות כימים בזירות רבות, שלאחרונה אף התרחבו, ומספר האויבים גדול ממספר הזירות. בסוריה למשל, פועלים גם כוחות קודס וכוחות חיזבאללה ובלבנון זרועות הטרור האיראניות מעמיקות את אחיזתן".   

הכתבות הכי נקראות באתר:

חשש לליקוי במטוסים שהסבה התעשייה האווירית

כן, אדוני שר (הביטחון): ההצהרות הריקות של שרי הביטחון

להציל את טהרן: כך תגרור איראן את האזור לעימות

דיווח: זו הסיבה לכישלון ההגנה האווירית הסורית

תחקיר חשף: השקר האמריקני על מלחמת אפגניסטן

הרמטכ"ל כוכבי התייחס גם לתוכנית הרב שנתית של צה"ל ואמר: "בימים אלה, אנו נמצאים בעיצומה של תקופה מעצבת עבור צה"ל; תקופה בעלת השפעה רבה על יכולות הצבא לשנים הקרובות – גיבוש התכנית הרב - שנתית 'תנופה', לצד שיפור המוכנות בכל הגזרות. תכנית 'תנופה' היא פרי מחשבה עמוקה, ומימושה יאפשר להגדיל את היתרון ולפתוח פער נוסף על אויבינו. לא מעט פרויקטים ומיזמים של 'תנופה' כבר יצאו לדרך במהלך השנה החולפת, ובחודשים הקרובים יתקבלו החלטות משמעותיות שיעצימו את התנופה. תנאי מרכזי והכרחי לתנופה, לכל תנופה, הוא אנשים".

לרשימה המלאה של היחידות המצטיינות שזכו בפרס הרמטכ"ל

אולי יעניין אותך גם