טורקיה שלחה ספינת מחפר לחפש גז בצפון-מזרח קפריסין

אנקרה נקטה בצעד הבעייתי שהביא לתגובה נזעמת של קפריסין. האיחוד האירופי קיבל החלטה לפעול נגד טורקיה בעקבות המהלך

 

ספינת קידוח טורקית. צילום (ארכיון): AP

ספינת המחפר הטורקית FATIH החלה לפעול מול החוף הצפון-מזרחי של האי קפריסין במסגרת חיפושי גז. קפריסין הגיבה טענה כי אנקרה מזלזלת בחוק הבינלאומי והפעולה היא בלתי חוקית.

על תחילת חיפושי הגז מול קפריסין הודיע סגן נשיא טורקיה, פואט אוקטאי, לסוכנות הידיעות הטורקית. טורקיה כבר שלחה בעבר ספינות לאזורי המים הכלכליים של קפריסין כדי לבצע חיפושי גז ובדיקות כימיות. המועצה לענייני חוץ של האיחוד האירופי קיבלה בשבוע שעבר החלטה בדבר נקיטת "אמצעים מגבילים" נגד טורקיה בשל חיפושי הנפט בשטח קפריסין.

אתר החדשות הרוסי ספוטניק ניוז דיווח כי ממשלת קפריסין מסרה זכויות חיפוש גז באזור לחברות איטלקיות וצרפתיות, למרות שאנקרה ממשיכה לטעון שיש לה זכות מלאה לחפש משאבי טבע במזרח הים התיכון.

בין טורקיה לקפריסין ישנו סכסוך מאז שנת 1974, אז השתלטו כוחות צבא טורקיים על צפון האי "כדי להגן על האוכלוסייה הטורקית". אלא ש'הרפובליקה של קפריסין הצפונית' איננה מוכרת בעולם, אלא על ידי אנקרה בלבד.

אולי יעניין אותך גם

צילום: תעשייה אווירית

ברק 8 – ההיסטוריה הלא כתובה

מדוע המספר 8? איזה ׳חתול שחור׳ עבר בין תעשייה אווירית לרפאל? ומהו החשש של חיל הים מפני חיילות האוויר של מצרים וסוריה? כל הפרטים במאמר מיוחד של ד״ר אייל פינקו