תקרית ירי הנ"ט: צעדים נגד מפקדים זוטרים

הצבא הציג את תחקיר האירוע בו ירה חיזבאללה טילי נ"ט לעבר כוח צה"ל. בעקבות הממצאים, שהעלו כמה ליקויים קשים, הרמטכ"ל החליט על צעדים פיקודיים מינימליים נגד מפקד גדוד וסגנו. מח"ט הגזרה יוזמן לשיחת הבהרה בלשכת מפקד פצ"ן

 

זירת הפגיעה של טילי הנ"ט של חיזבאללה. צילום: AP

צה"ל מציג היום (א') את ממצאי תחקיר אירוע ״בין המצרים״, תקרית ירי טילי הנ״ט של חיזבאללה על רכב "הזאב-אמבולנס" סמוך לאביבים בתחילת ספטמבר. בתקרית נורו שלושה טילי נ"ט לעבר כוח צה"ל, אך לא היו נפגעים. בעקבות ממצאי התחקיר הוחלט על כמה צעדים פיקודיים נגד קצינים יחסית זוטרים במרחב, וגם המח"ט המרחבי יוזמן לשיחת הבהרה אצל מפקד פיקוד צפון.

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

הרמטכ"ל סיכם כי היערכות "בין המיצרים" השיגה את מטרותיה. לצד זאת, קבע רא"ל אביב כוכבי כי כניסת הרכב הצבאי לציר שנאסר לנסיעה למול שטח הנשלט בנ"ט על ידי האויב, היא תקלה מבצעית חמורה.

"ממצאי התחקיר", אומרים בצה"ל, "מעלים ליקויים בתהליכי הפיקוד והשליטה בגדוד במהלך ההיערכות וכן כי אישור הנסיעה לרכב הצבאי בציר ניתן ע"י סגן מפקד הגדוד, למרות הנחיות מפקדיו בנושא. בנוסף, מעלה התחקיר כי החטיבה המרחבית לא ביצעה בקרה ראויה וכי היה פיקוח לקוי על התנועה בצירים".

בצה"ל הדגישו כי "מאמץ ההגנה המותאם לאיום ופריסת הכוחות במרחב לאורך ההיערכות, לצד חסימות הצירים, הם שהקשו על האויב במציאת מטרות לפגיעה במשך ימים רבים".

אמות המידה של הרמטכ"ל

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, קבע כי תירשם נזיפה פיקודית לסגן מפקד הגדוד על אישור הנסיעה בציר אסור לתנועה, וכן כי תירשם נזיפה פיקודית למפקד הגדוד על אופן פינוי ואבטחת מחנה אביבים, שלא בוצע על פי הנהלים. "בנוסף", קבע הרמטכ"ל, "מעורבים נוספים באירוע, ביניהם מפקד החטיבה המרחבית וקצינים בגדוד התותחנים יקראו לשיחות הבהרה אצל מפקדיהם".

בצה"ל הסבירו כי "בנושא הצעדים הפיקודיים, עמד הרמטכ״ל על אמות המידה הנדרשות לטיפול בשגיאות ובתקלות. הרמטכ"ל הבחין בין שלושה מצבים שונים – שגרה, פעילות מבצעית ופעילות מבצעית תחת אש. הרמטכ״ל הדגיש כי בפעילות מבצעית היחס לטעויות צריך להיות מקל ביחס לשגרה, זאת מהטעם שבפעילות מבצעית בכלל ותחת אש בפרט, יש מקום לשקלל את הלחץ ומאפייני המצב המבצעי.

קבלת ההחלטות בהיערכות להגנה טרם ירי הנ״ט ובעת פינוי מוצב ׳אביבים׳, הוגדרו כפעילות מבצעית, אך לא כפעילות תחת אש. לפיכך, הרמטכ״ל מוצא לנכון להעיר פיקודית למספר מפקדים על קבלת החלטות שגויה, ויחד עם זאת להעניק גיבוי למפקדים שפעלו בשטח", נאמר בהודעת דובר צה"ל.