דיווח: יוון לקראת חתימה על חכירת מל"טים מתעשייה אווירית

לפי פרסומים ביוון, שני הצדדים נמצאים לקראת חתימת הסכם חכירה של מל"טי הרון, בעלות של כ-40 מיליון אירו

מל"ט הרון T של תעשייה אווירית. צילום: באדיבות החברה

מסתבר שתעשייה אווירית שמה פעמיה לעבר שוק חכירת המל"טים הגדולים, ולאחר העסקה עם גרמניה, כעת לפי דיווחים ביוון מתקדמת גם עסקה מול חיל האוויר של יוון. מדובר בעסקת חכירה שנידונה בין הצדדים לפחות משנת 2017 סביב שני מל"טי הרון לשלוש שנים, בעלות של כ-39 מיליוני אירו. כך לפי פרסום של Newpost.gr.

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

"ההסכם צפוי להיות מאושר על ידי הפרלמנט בשבועות הקרובים ובחודשים הראשונים של 2020", נכתב בפרסום. על פי ההסכם, מפעילים ישראלים צפויים להכשיר את עמיתיהם היוונים לפני שימסרו את הכלים. עוד נכתב בפרסום כי במקביל להחכרת ההרון הישראלי, היוונים מקיימים מו"מ עם האמריקנים על רכש מל"טי MQ-9.

כאמור, מדובר במו"מ בין ישראל ליוון אודות מל"טים ישראלים שמתקיים לפחות משנת 2017, כאשר חלק ניכר מהכסף אמור להגיע מהאיחוד האירופי. האיחוד, באמצעות פרונטקס ואמסא, משתמש במל"טים ישראליים לצורך ניטור גבולות ימיים. כיום, היוונים מפעילים כ-15 מל"טים, שמונה מתוכם צרפתים (Sperwer) והשאר בייצור מקומי (Pegasus II). המטרה בחכירת המל"טים היא לספק ליוונים מודיעין טוב יותר בהקשר הגירה מאפריקה לכיוון אירופה וכן סביב ההיבט של אבטחת נכסי אנרגיה בים מול טורקיה.

אולי יעניין אותך גם

צילום: משטרת ישראל

פרשנות | נתניהו נגד שבתאי 

אחרי שנתניהו התנגש בנדב ארגמן בגלל הצהרתו של האחרון בדבר הסתה לאלימות ברשתות - הגיע תורו של המפכ״ל, קובי שבתאי במצעד הדגלים. בינתיים, שבתאי לקח אחריות וביטל את המצעד. בלשכת רוה״מ חששו לעקוף אותו