בלוני התבערה של הקיץ הפכו לפצצות מעופפות בחורף

למרות כמעט שנה של בלונים, לצה"ל ומערכת הביטחון אין פתרון. בינתיים, נראה כי חמאס הפך את הבלונים לחיל אוויר עני, אבל יעיל וקטלני

אתמול (ד'), תקפו מטוסי ומסוקי קרב של צה"ל מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס במרכז רצועת עזה. התקיפה בוצעה כתגובה לפגיעה בבית בישוב בעוטף עזה באמצעות בלון נפץ אשר ככל הנראה התפוצץ באוויר.

האירוע הוא עליית מדרגה בעימות מול חמאס בעזה. הבלונים שבעבר גרמו לשריפות בקיץ , הפכו בחורף , בימי הגשם, לפצצות מעופפות. פיצוץ בלון בגובה של מספר מטרים יכול לגרום נזק סביבתי גדול, כולל לחיי אדם ורכוש. באירוע האחרון, למרבה המזל, נפגע המתאר החיצוני של בית ביישוב בעוטף.

נזכיר כי למרות כמעט שנה של בלונים, לצה"ל ומערכת הביטחון אין פתרון. בעוד בקיץ הבלונים גרמו לשריפות ובעיקר לנזק כלכלי, כעת, נראה כי חמאס הפך את הבלונים לחיל אוויר עני, אבל יעיל וקטלני. לא ברור איזה סוג מנגנון ייזום כוללים הבלונים למטען שהם נושאים. על מנת שבלון כזה יתפוצץ באוויר מעל יישוב, יש צורך במנגנון השהייה (חישוב הזמן שלוקח לבלון להגיע לשטח היישוב) או מנגנון הפעלה מרחוק.

אין ספק כי לאור בלוני הנפץ המתפוצצים באוויר, במערכת הביטחון יצטרכו למצוא פתרון במקביל לתקיפות הנגד (שמתבצעות בדיעבד לאירוע). הפתרון של להשאיר את תושבי העוטף בתוך הבתים כדי להמנע מחשיפה לבלונים אינו ישים , ומצד שני, ניתן רק לדמיין מה יתרחש אם בלון כזה מתפוצץ מעל חצר של גן ילדים או בית ספר.