נתניהו: אילמלא ישראל דאעש היה מבוסס בסיני

"דאעש מנסים להתבסס כאן במצרים", אמר נתניהו. "ואנחנו מונעים בדרכנו, אני לא אפרט את זה."

נתניהו: אילמלא ישראל דאעש היה מבוסס בסיני

וידאו: עומר מירון, לע"מ | סאונד: בן פרץ, לע"מ - https://youtu.be/411GwtG_xc4

רה"מ נתניהו דיבר בכנס שגרירי ישראל במדינות אמל"ט, אסיה ואפריקה, במשרד החוץ וחשף דברים מעניינים. בין היתר, הלבין נתניהו את המגעים עם סעודיה, את העובדה שישראל פועלת למניעת התבססות דאעש בסיני ואת העובדה שהמוסד מבקר מעת לעת בטהרן.

בתחילת הדיון, נתניהו דיבר על היחסים שישראל קידמה במהלך 2017 עם לווי מפה. במפה, ניתן לראות מדינות צבועות בצבעים שונים. איראן , עירק , אפגניסטן וסוריה צבועות אדום (כרגיל), עומאן נוספה לצבעים הכחולים כמדינה ידידותית, גם מספר רב של מדינות באפריקה, ורק סעודיה נשארה פרווה. ללא צבע. זאת למרות שמתנהלים מגעים בין המדינות לפי אמירה רשמית של מחלקת המדינה בבית הלבן.

למרות שסעודיה לא קיבלת צבע כחול במפה של נתניהו, רוה"מ כן ציין את ההסכם עם סעודיה שאפשר מעבר טיסות ישראל - הודו מעל סעודיה. "מעל ערב הסעודית, יום יום, ישראלים טסים שם", אמר נתניהו. "אני פעלתי להשיג את זה כדי לקצר את הזמן להודו. בקרוב נפתח גם קו ישיר למומבאי. קו תל אביב - מומבאי יהיה קצר יותר מתל אביב לונדון."

פעילות ישראל

אחד הנושאים אותם חשף נתניהו לראשונה בגלוי הוא הפעילות הישראלית למניעת התבססות דאעש בסיני. מדובר בסוד גלוי, לא חדש, שלא מדברים עליו בישראל. במהלך תיאור מלחמתה של ישראל בדאעש, אמר נתניהו [24:00] כי דאעש והסונים הקיצוניים שחוסלו במידה רבה בסוריה ועירק "מנסים להתבסס כאן במצרים", אמר נתניהו. "ואנחנו מונעים בדרכנו, אני לא אפרט את זה. אנחנו מונעים את ההתבססות הזו. אילמלא ישראל הייתה כאן , האיום של דאעש להקים מדינת דאעש חדשה במדבר סיני, היה יכול לאיים על כל האזור."

עוד אמר נתניהו שאין מדינה במזרח התיכון שמגינה על אירופה כמו ישראל [ולא, אין כאן השוואה לנאט"ו מול הרוסים]. הלוגיקה היא כזו - ישראל עוזרת במלחמה נגד דאעש, וככל שהאיום קטן, כך ההגירה לאירופה קטנה מאותם ארצות בהם פועל דאעש. "בפעולתה, ישראל היא המגינה של אירופה [מפני ההגירה]. אין מדינה במזרח התיכון שמגינה על אירופה זולת ישראל", אמר נתניהו.

נתניהו התייחס גם לאיום האיראני שלטענתו "יותר גדול מדאעש" (נזכיר שדאעש הצטמצם לרצועה קטנה במזרח סוריה). נתניהו אמר שאירן השתלטה על לבנון וסוריה (אף על פי שבתקופה האחרונה ההשפעה האיראנית בסוריה קטנה בגלל הרוסים). "עכשיו [האיראנים] רוצים גם להשתלט על עירק", הוסיף נתניהו. "אנחנו מעת לעת גם מבקרים בטהרן, לוקחים משם חומרים. וחושפים את הכוונות הסודיות של איראן."

עוד אמר נתניהו כי צה"ל הוא הצבא היחיד בעולם שנלחם ישירות בצבא האיראני [בסוריה]. ובכן, נזכיר כי גם הסעודים נלחמים באיראנים בצורה דומה בתימן. אבל, מי סופר את ריאד :).

בנוסף, נתניהו דיבר על הקשר בין כלכלה לצבא, ואמר כי האתגר שלו זה להביא את ישראל לצמיחה של 4 אחוזים בשנה. נזכיר כי נתניהו רוצה 6 אחוזים (קשיח) מהתל"ג להוצאות ביטחון כל שנה. לפיו, ישראל היא כלכלה של כמעט 400 מיליארדי דולרים עם כ-9 מליון איש. נתניהו אמר שכאשר נגיע לחצי מיליארד, נהיה כמעט 10 מליון איש, וזה יעד של כ50K תל"ג לנפש. לטענת נתניהו, אי אפשר להגיע לשם עם כלכלה ריכוזית (רמז לתעשייה אווירית?), ויש צורך להמשיך להוריד בירוקרטיה.

אולי יעניין אותך גם