נחתם ההסכם להפרטת תעש מערכות

שר האוצר, משה כחלון, אמר עם חתימת ההסכם כי "מדינת ישראל ואזרחי ישראל כולם ירוויחו ממהלך זה בשנים הקרובות"

נחתם ההסכם להפרטת תעש מערכות

מתוך מעמד חתימת ההסכם (צילום: דוברות משרד האוצר)

ההסכם להעברת מניות תעש מערכות לחברת "אלביט מערכות" נחתם בירושלים. במעמד החתימה השתתפו החשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו, ראש רשות החברות הממשלתיות ינקי קוינט, מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם, ראש רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, בעל השליטה בחברת אלביט מערכות, מיכאל פדרמן, ומנכ"ל אלביט מערכות בצלאל (בוצי) מכליס. 
 
ההחלטה על הפרטת תעש התקבלה על ידי הממשלה בשנת 2013. בסופו של הליך תחרותי למכירת החברה שנוהל על ידי רשות החברות הממשלתיות בשנת 2015, נותרה אלביט מציעה יחידה. ביוני 2017 הסמיכה הוועדה למכירת מניות המדינה את החשב הכללי רוני חזקיהו לנהל משא ומתן עם אלביט על תנאי המכירה. במסגרת המשא ומתן הגיע החשב הכללי לסיכום עם אלביט, שאושר על ידי הוועדה, לפיו תימכר החברה בתמורה לסך של כ- 1.8 מיליארד שקל, מתוכו סכום של כ-1.4 מיליארד שקל ישולם במועד השלמת העסקה והיתרה בשני תשלומים, ב-2020 וב-2022, ועוד 100 מיליון שקל תלויי תוצאות.
 
ההסכמות מעגנות את פינוי מתחם רמת השרון ומתחם טירת הכרמל, באופן שיאפשר פיתוח של עשרות אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, והקמת מפעלים במתחם רמת בקע שבנגב שיקדמו את התעסוקה והפיתוח באזור זה. כמו כן, ההסכמות מגנות על התחרות בין התעשיות הביטחוניות הישראליות, ועל משרד הביטחון כלקוח מרכזי של מוצרי תעש מערכות. 
 
שר האוצר, משה כחלון: "זהו יום חשוב לתעשיות הביטחוניות בישראל. שנים רבות מדברים על המהלך החשוב הזה - אנחנו מבצעים אותו. הפרטת תעש תתרום לכלכלת ישראל במספר אפיקים: שדרוג התעשיות הביטחוניות ושיפור כושר התחרות של היצוא הביטחוני, יצירת עצמאות לחברה והפסקת התלות בקופת המדינה, יצירת אלפי מקומות עבודה בנגב ובגליל ופינוי קרקעות לבנייה לזוגות צעירים באזורי ביקוש. שיתוף פעולה פורה של כל הגורמים הביא אותנו היום לרגע החתימה. מדינת ישראל ואזרחי ישראל כולם ירוויחו ממהלך זה בשנים הקרובות".
 
החשב הכללי רוני חזקיהו: "לסיומה המוצלח של מכירת תעש מערכות יתרונות רבים ובמרכזם: שמירה על האינטרסים של משרד הביטחון, חיזוק התחרות הבריאה בין התעשיות הביטחוניות ותרומה רבה לעתידה של תעש ועובדיה. אני מבקש להודות למנכ"ל משרד הביטחון, למנהל רשות החברות הממשלתיות, למנהל רשות מקרקעי ישראל ולעובדי משרד האוצר והיועץ המשפטי על שיתוף הפעולה ההדוק אשר הביא לתוצאה מצוינת עבור כלכלת ישראל ובטחונה." 
 
מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם: "בתהליך הפרטת תעש הבטיח משרד הביטחון הן את שימור הנכסים החיוניים והמסווגים במסגרת חברה ממשלתית ייעודית והן את המשך התחרות בין התעשיות הביטחוניות על בסיס עסקי שיאפשר גם את הגדלת הייצוא הביטחוני. כניסת תעש לאלביט תבטיח את שמירת הידע הייחודי בישראל לטובת צה"ל, מערכת הביטחון והכלכלה הישראלית".
 
הממונה על התקציבים, שאול מרידור: "אנו מברכים על סיומו של ההליך המורכב וארוך השנים להפרטת חברת תעש מערכות והשלמת מכירתה לחברת אלביט. לאחר שנים רבות בהן תעש, כחברה ממשלתית, לא הצליחה להגשים את מלוא יכולותיה ונתמכה על ידי תקציב המדינה, חברת תעש מערכות יוצאת לדרך חדשה כחברה פרטית. אנו צופים כי מכירת החברה תאפשר לה לצמוח ולמקסם את יכולותיה, לגדול ולהתפתח, ובכך להביא את התועלות הגדולות ביותר עבור עובדיה ובעלי המניות בפרט והמשק הישראלי בכלל הן ברמה הכלכלית והן ברמה הביטחונית".
 
מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט: "שמחים ומברכים על מימוש העסקה, לאחר מאמצים רבים של רשות החברות הממשלתיות וגורמים נוספים בממשלה. מעבר לתמורה הגבוהה, לעסקה משמעויות רבות בהיבטים שונים של הביטחון הלאומי, הן בשחרור קרקעות לבינוי ובפיתוח הנגב והן במיצוי הפוטנציאל האדיר הטמון בידע ובניסיון של עובדי תעש".
 
ראש רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: "הסכם חשוב זה יאפשר בטווח הארוך הקמתן של למעלה מ-30 אלף יח"ד בלב אזור הביקוש. הסכם זה נוסף לשורת הסכמים אסטרטגיים משמעותיים שהובילה רשות מקרקעי ישראל בשנים האחרונות שמאפשרים פינוי קרקעות תפוסות בלב אזורי הביקוש לטובת יח"ד למגורים, שטחי תעסוקה ומסחר".

אולי יעניין אותך גם

bigstock

אל דאגה: ישראל מתירה למכור סייבר התקפי כמעט לכל העולם 

מדינת ישראל מתירה ייצוא סייבר התקפי כמעט לכל העולם, כאשר משרד הביטחון בהחלטה חפוזה מקשיח פיקוח על מי שלא צריך. בינתיים, ההחלטה של המשרד צפויה לפגוע בעסקאות קיימות שטרם נסגרו ובפעילות חברות ישראליות בכנס ISS World Europe