זרוע היבשה חושפת את "צק"ח גדעון"

ה"חטיבות החדשות" עתידות להכיל בעת לחימה לא פחות משישה גדודים, ביניהם שלושה גדודי חי"ר ושריון, גדוד הנדסה, גדוד סיור ויחידת סיוע מנהלתי. אל אלה יצורף גם צק"ג (צוות קרב גדודי) אש שיכלול מרכיבי ארטליריה שונים

במסגרת התרגיל הצבאי הרחב שהתקיים במהלך השבוע שעבר ברמת הגולן, תרגלו לראשונה כוחות "עוצבת געש" את תפיסת הקרב החדשה "צק"ח גדעון" - צורת הלחימה העתידית של החטיבות המתמרנות בצה"ל. זו כבר תקופה ארוכה שבמפקדת זרוע היבשה שוקדים על פיתוח תפיסת לחימה חדשה שתספק פתרון ומענה עוצמתי אל מול האויב שיפגוש צה"ל במערכה הבאה. מדובר באויב "מוחבא ונעלם", שפועל באופן לא גלוי לעין, נלחם מתוך שטח בנוי ומורכב, ועושה שימוש בו-זמנית במספר מימדי לחימה, כמו תת קרקע ולוחמת סייבר.
 
מול האתגרים הללו, פיתחו במפקדת זרוע היבשה תפיסת קרב חדשה שמטרתה לאפשר את תמרון היחידות הלוחמות לתוך עומק השטח בצורה מהירה, שרידה ועצמאית, תוך הטמעת יכולות שיסייעו לכוחות לאתר את האויב הנסתר ולהכריעו באופן הקטלני, המדויק והיעיל ביותר.
 
צק"ח (צוות קרב חטיבתי) גדעון, כך מסבירים בזרוע היבשה, מציע מבנה חדש לחטיבות המתמרנות של צה"ל במהלך לחימה. עד היום, כל אחת מהחטיבות הלוחמות פעלה בשטח על פי הייחוד החילי שלה, כמו לדוגמה חטיבת גולני, המהווה כוח חי"ר, ואילו מנגד, חטיבה 7, המהווה כוח שריון. אולם כעת, במסגרת הצק"ח, החטיבות יורכבו בשעת קרב מכוחות חי"ר, שריון וההנדסה שיפעלו כתף אל כתף. 
 
המבנה החדש של החטיבות אמור לסייע לצה"ל במאמץ להבקיע ולהכריע את מערכי האויב המשתנה, על ידי תמרון ממוכן ומהיר, שילוב יכולות הפעלת אש נרחבות ושונות, וכל זה תוך שיח משותף ותיאום בין חילי שיעצים את השרידות והקטלניות של הכוחות בשטח.
 
אז איך יילחמו החטיבות במערכה הבאה?
 
ה"חטיבות החדשות" עתידות להכיל בעת לחימה לא פחות משישה גדודים, ביניהם שלושה גדודי חי"ר ושריון, גדוד הנדסה, גדוד סיור ויחידת סיוע מנהלתי. אל אלה יצורף גם צק"ג (צוות קרב גדודי) אש שיכלול מרכיבי ארטליריה שונים, אשר יעניקו סיוע לכוחות המתמרנים. במהלך האימון שהתקיים בשבוע שעבר בו יושם לראשונה "צק"ח גדעון", התאחדו גדודי השריון 77 ו-82 של חטיבה 7, יחד עם גדוד 13 של חטיבת גולני ועם גדוד ההנדסה 603, במטרה לתרגל את שיתוף הפעולה ביניהם ולבחון את האפקטיביות של מבנה הלחימה החדש. 
 
"אנחנו רואים כאן לראשונה צק"ח משולב. מדובר בקרב שבו הטנקים, החי"ר וההנדסה באים לידי ביטוי בנקודה מתואמת ומסונכרנת אחת,  בה תתקיים התנגשות בין כוחותינו לאויב", מסביר אל"ם רומן גופמן, מפקד חטיבה 7. "לנקודה הזאת", הוא מוסיף, "אנחנו רוצים להביא את היתרון המבצעי ששום דבר לא יוכל לעמוד מולו, ולשם כך אנחנו מתאמנים יחד כל החילות לאורך זמן ומייצרים שפה משותפת".
 
מלבד המבנה החטיבתי החדש, גם הגדודים עצמם עברו במסגרת צק"ח גדעון לא מעט שינויים. גדוד הסיור, שעד עתה היה מורכב מפלוגת סיירת, פלוגת הנדסה ופלוגת "עורב" (נגד טנקים), כעת ישנה את צורתו וישמש לשתי מטרות עיקריות שונות: הראשונה היא תקיפה והשתלטות על שטחים מורכבים בעומק שטח האויב על ידי פלוגות פשיטה עוצמתיות ועצמאיות. ומנגד, הגדס"ר יכיל פלוגות יעודיות שידעו להשיג מודיעין איכותי על ידי ביצוע פעולות איסוף ואיתור בשטח, ואף להשמיד מטרות עוינות על בזכות אמל"ח מתקדם. 
 
"אנחנו בונים יכולות איתור והשמדה טובות יותר מתוקף ההבנה שאנחנו פועלים אל מול אויב חמקמק, אויב שמסתתר בתווך התת קרקע ופועל מולנו בשיטות שונות שבעיקרן נמנעות מלפגוש אותנו פנים מול פנים", מבהיר אל"ם גופמן. "מתוך התפיסות שפיתחנו אנחנו יודעים לאתר יותר טוב ולהשמיד את האויב הרבה יותר מהר ובצורה הרבה יותר מדויקת".
 
יחידת הסיוע המנהלתי שהוספה לצק"ח גדעון מהווה גם כן חידוש במערכת החטיבתית. מטרת היחידה היא להקל על השליטה ותפעול החטיבה בעת לחימה, ולספק מענה מקיף לדרג הלוחם בזמן אמת. היחידה אמורה להבטיח את עצמאיות הצק"ח בזמן מערכה ובעומק השטח, ולאפשר לו גמישות מבצעית גם בלי הסיוע האוגדתי והפיקודי. 
 
אמצעי לחימה שוברי שוויון
 
בנוסף, בתרגיל החטיבתי נוסו לראשונה גם מספר מגוון של אמצעי לחימה חדישים. מדובר בין היתר במערכות דיגיטליות מתקדמות שמטרתן לסייע לכוחות לאתר את האויב ולנטרלו, או לחילופין להתגונן מפניו. אולם במהלך התרגיל הלוחמים השתמשו גם בלא מעט אמצעי הפעלת אש חדשים ומדויקים שיסייעו לצבא להשיג הכרעה פיזית מהירה ויעילה יותר בעומק השטח.
 
בראש ובראשונה, בתרגיל האחרון נוסתה המערכת החדשנית "מגן גדעון", המסוגלת להגן על היחידות הלוחמות בשדה הקרב מפני שלל איומים כמו ירי מרגמות, רקטות ואף תקיפת כלים אווירים, וכך להעניק לכוחותינו היתרון משמעותי על האויב.
 
מדובר בסוללה ניידת אשר נעה עם הכוחות לעומק השטח, ומעניקה מעין 'כיפת ברזל' לכוחות המתמרנים ע"י יכולת משולבת של ירי טילים, לייזר ושימוש בלוחמה אלקטרונית לשם יירוט. האחראי בשטח על הסוללה הוא המג"ד או המח"ט, ובידו נמצאת ההחלטה על אילו כלים ברצונו להפעיל את המערכת וליצור עבורם מסכת הגנה כדי שיוכלו להמשיך לפעול נגד יעדי האויב בבטחה.

אולי יעניין אותך גם