נגמ"ש ה'איתן' נחשף בצורתו המבצעית העתידית

מנהלת טנק המרכבה במשרד הביטחון חושפת את צורתו המבצעית-עתידית של נגמ"ש ה"איתן", הנחשב לנגמ"ש המתקדם בעולם, כפי שישמש את לוחמי צה"ל ביחידות השונות

 

ה"איתן" (צילום: דוברות משרד הביטחון)

מנהלת המרכבה והרק"ם (מנת"ק) במשרד הביטחון סיימה בימים אלה להרכיב את המדגים השני בסדרת הנגמ"שים, זאת לאחר שהמדגים הראשון סיים את שלב הניסויים. כזכור, רק לאחרונה אישרה ועדת השרים לענייני ביטחון את המלצת שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ובשנים הקרובות יצטייד צה"ל במאות נגמ"שים גלגליים מסוג 'איתן'. עם סיום סדרת הניסויים על המדגים הראשון יושמו לקחים רבים במדגים השני המוצג לראשונה בתצורתו הסדרתית.

במדגים זה ייבחן מנוע שונה כחלק מבחינת חלופות המתאימות לצרכים המבצעיים והאחזקתיים, מבנה הגוף שופר על מנת להגיע למיגון מרבי של הצוות ושרידות המערכות, מערכת המתלים שופרה ויכולת השרידות שלה גדלה. בנוסף, יושמו שיפורים במערכות ההיגוי, החשמל והבקרה של הכלי ובמערכות נוספות.

המדגים בתצורתו המבצעית פותח על ידי מהנדסי הרק"ם במנת"ק, ונבנה בסיוע מפעלי המרכבה והרכב במש״א. הליך הרכבתו אשר ארך כ-30 יום ונעשה כולו במש"א. כפי שניתן לראות בסרטון, על גבי גוף הכלי (תובה) מותקנות המערכות השונות: החל ממערכות המיגון, מערכות החשמל, הריהוט הפנימי, ההיגוי, בילום ושליטה ועד למערכות ההנעה הכוללות מנוע וממסרת, תיבות העברה ודיפרנציאלים, מתלים וגלגלים.

מאפייניו העיקריים של הכלי הסדרתי הם: אורכו כ-8 מטרים, רוחבו כ-3 מטרים, גובהו כ-2.5 מטר, ומשקלו הכולל כ-30-35 טון. ה'איתן' מופעל על ידי 3 אנשי צוות אורגניים + 9 לוחמים, חליפת המיגון שלו מודולרית וכוללת גם מערכת הגנה אקטיבית. כמו כן, יש בו מערכת אב"כ ומערכת מיזוג אוויר מתקדמות. מנועו הוא כ-750 כ"ס, ומהירותו המרבית 90 קמ"ש.

נגמ"ש ה'איתן' כולל מגוון של מערכות נשק ושו"ב מתקדמות: מערכות נשק קטלניות, צריחון עם תותח 30 מילימטר, מערכת תצפית היקפית המאפשרת לחימה במדפים סגורים ומסכי מגע ברזולוציה גבוהה המאפשרים תפעול מיטבי ואינטואיטיבי של ריבוי מערכות.

ראש מנהלת המרכבה והרק"ם במשרד הביטחון תא"ל גיא פאגלין אמר: "לאחר תהליך ארוך של ניסויים ויישום לקחים, אנו חושפים את הנגמ"ש המתקדם בעולם בצורתו הסדרתית.  מנת"ק גאה על היכולת לפתח ולייצר רק"ם ישראלי, כחול לבן, מהמתקדמים בעולם עבור לוחמי צה"ל - החל מטנק המרכבה, דרך נגמ"ש הנמר לתצורותיו השונות ועד לנגמ"ש ה'איתן'. למשימה זו שותפים רבים, החל מהמפעלים הישראלים הרבים המספקים את המערכות, גורמי המשרד השונים, יחידות זרוע היבשה ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. היכולת לפתח את הדורות הבאים של הרק"ם ולייצרם באופן בלתי תלוי בגורם חיצוני, נשענת על הידע הקיים בישראל, במנת"ק ובתעשיות הישראליות הרבות הלוקחות חלק במשימה".  כמו כן, לאחר שביקר בשבוע שעבר בתערוכת הנשק בצרפת הוסיף תא"ל פאגלין כי "יש לתעשייה הישראלית במה להיות גאה והיא מהמובילות בעולם בתחום זה". 

אולי יעניין אותך גם

M1A2 SEPV3 Main Battle Tank, by SGT Melissa Lessard, identified by DVIDS

פוטנציאל: אוסטרליה תוכל לבחור במעיל רוח לטנקים החדשים שרכשה מארה״ב 

אוסטרליה רכשה מארה״ב טנקי אברהמס מהסוג שעבר אינטגרציה למערכת מעיל רוח. המשמעות היא שישנה אפשרות שקנברה תרכוש בעתיד הגנה אקטיבית לטנקים אלו מבית רפאל