"זה אנחנו או הם"

צילום: יח"צ

בלילה שבין 7 ל-8 באפריל 1948 אחרי השעה שתיים לפנות בוקר שככו קולות הירי בקרב על הר הקסטל, הפסגה השולטת על הדרך מן השפלה לירושלים. עבד אל-קאדר אל-חוסייני, המפקד הפלסטיני הנערץ של יחידות אל-ג'יהאד אל-מוקדס, הרגיש כי נעצרה ההסתערות של אנשיו לכיבוש מחדש של ההר והחליט לעלות אל ההר בעצמו, כמעט ללא ליווי, כדי לברר מה קרה. קצת אחרי ארבע בבוקר, סמוך לפסגת ההר, הוא התקרב – כנראה בטעות – אל עמדת הפיקוד של גדוד מוריה, מיחידות ההגנה של ירושלים, ושם נפגע מצרור ונהרג.

נפילתו בקרב על הקסטל, והאירועים שהתרחשו בהמשך אותה יממה גורלית, סימנו את נקודת המפנה שהביאה לניצחון היהודי במערכה ולמפלה הפלסטינית. בקרב רבים בציבור הפלסטיני רווחת האמונה כי עבד אלקאדר לא נהרג מירי יהודי אלא בידי בוגד ערבי.

סיפור חייו של עבד אל-קאדר אל-חוסייני מתאר את הנתיב שהוביל את הפלסטינים אל הנכבה, החורבן. בספר עולות השאלות מדוע לא זכה לתמיכה מצד כל ערביי פלסטין, ומדוע החליטו מדינות ערב להפקיע מידי הפלסטינים את הנהגת הלחימה בארצם ושגרו את כוחותיהם ללחימה ביהודים. השאלות האלה – ורבות אחרות הנידונות בספר – מעסיקות עד היום את הציבור הפלסטיני, ובמידה רבה הן רלוונטיות גם לציבור היהודי בישראל.

רובינשטיין מאבחן כי לפעמים נדמה כי הגבול המדיני לא נחשב במיוחד בעיניהם של ערביי הקסטל, סובא, בית נקובה ואבו גוש. מה שעניין אותם יותר מכל היא השאלה אם הם יושבים לבטח על אדמתם המקורית. השייכות המקומית והנאמנות השבטית נעשו מקור גדול לחולשתם של הפלסטינים בימי המרד הגדול של 1939-1936 ולאחריו ב- 1948.

הספר מתבסס על מחקר מקיף שערך דני רובינשטיין, עיתונאי ומומחה לעניני הערבים והמזרח התיכון, בעזרת שפע של מקורות ערביים, רובם לא מוכרים לקורא הישראלי, ועל ניסיונו רב-השנים כעיתונאי וכפרשן לענייני ערבים. הספר כולל גם נספח אישים ונספח אירועים - שני מקורות טובים לחוקר ולמתעניין בתולדות הישוב היהודי והעימות עם הערבים מ-1936.

***

"זה אנחנו או הם" – הקסטל וירושלים - 24 השעות שהכריעו את המלחמה, מאת דני רובינשטיין, ידיעות ספרים, 2017 

 

אולי יעניין אותך גם