במשרד הביטחון פתחו מטה ללוחמה כלכלית

bigstockphoto

פרסום של וועדת חוץ וביטחון חושף כי במשרד הביטחון הקימו מטה ללוחמה כלכלית חדש בראשות עו"ד פול לנדס. לשעבר ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים.

המהלך של משרד הביטחון מגיע על רקע המלחמה הגוברת במימון טרור שמנהלת מדינת ישראל. הצצה לחלק מהמהלכים שעושה מדינת ישראל בשנים האחרונות בהקשר זה אפשר לקבל בספר חדש של עו"ד דרשן לייטנר בשם Harpoon.

המאבק במימון טרור כל כך חשוב, עד כי מדינת ישראל רוצה לחוקק חוק בנושא בשם "קיזוז כספים לרשות הפלסטינית בגין תמיכתה בטרור, התשע"ז–2017". אבל , מתקשה לעשות זאת. בסיום הדיון בוועדת חוץ וביטחון הוחלט כי: "הוועדה מבקשת לקבל תוך חודשיים עדכון ברור היכן עומדת הצעת החוק הממשלתית, גם מבחינת לוח זמנים וגם מבחינת מהות. לאור מה שנשמע במהלך החודשיים האלה ובדיון בסיומם, הוועדה תחליט מהי הדרך האפקטיבית ביותר מבחינתה לקדם את הצעת החוק".

במשרד הביטחון לא רוצים לפרט אודות המטה החדש. "לצערנו לא נוכל לפרט בנושא בשלב זה", כותבים בתגובת משרד הביטחון לשאילתא שלנו.

אין ספק כי המלחמה במימון טרור, באמצעים גלויים או חסויים, הכרחית. רשתות מימון של חיזבאללה לדוגמא פרוסות על פני אירופה, ארה"ב ודרום אמריקה. כך גם של ארגוני טרור אחרים. חלק מרשתות המימון של הטרור קשורות בטבורן לאלו של קרטלי סמים בדרום אמריקה ומקומות אחרים.

מול תעשיית מימון עולמית כזו, מדינת ישראל צריכה תשובה. האם המטה במשרד הביטחון אמור לרכז את פעילות הנגד מול רשתות מימון אלו? לא ברור. אבל העובדה שמשרד הביטחון מתחיל לעסוק במלחמה שאינה קינטית היא חידוש מרענן.  

אולי יעניין אותך גם