מגמת התעצמות, רכש ובינוי מואצים בחיל האוויר של עיראק

בימים אלה קולט חיל האוויר העיראקי שלושה מטוסי קרב מדגם F-16 חדשים, כחלק מעסקת רכש של 36 מטוסים מסוג זה בשווי של שני מיליארד דולרים

מגמת התעצמות, רכש ובינוי מואצים בחיל האוויר של עיראק

מטוס קרב מדגם F-16 של חיל האוויר העיראקי (צילום: AP)

חיל האוויר העיראקי הולך וצובר עוצמה: החיל קולט בימים אלו שלושה מטוסי קרב F-16 ועתה הוא מפעיל 17 מטוסים מדגם זה, כחלק מעסקה של רכש 36 מטוסי F-16 בשווי של שני מיליארד דולר.

בשנים האחרונות ניכרת התקדמות איכותית בחיל האוויר של עיראק, ובגדד מזמינה כלי טיס וציוד מתקדמים, ולא רק באוויר: ב-2008 הוזמנו כלי רק"ם, עיראק בנתה כמה בסיסים חדשים ותשתות לצבא ונרכשו מסוקי סיור חדשים. DEFENSE INDUSTRY DAILY מדווח כי חיל האוויר העיראקי מעוניין להזמין דגם מתקדם של מטוס קרב – F-16S  במקום המטוסים הצרפתיים והרוסיים הישנים.

עד כה מקובל היה שחיל האוויר האמריקני שמר על עליונות אווירית בשמי עיראק, אך בגדד מבקשת עתה להצטייד בפלטפורמות חדשות כדי ליטול על עצמה את משימת הגנת שמיה.  לחיל האוויר העיראקי מטוסי אימון שהוסבו למטוסי תקיפה קלים מדגם ססנה קרוואן 208B. היום מצטיידת המדינה במטוסי אימון מתקדמים מדגם T-6A TEXAN. מבחינת מטוסי קו ראשון, מזמינה עיראק מטוסי F-16 IQ בלוק 52, אולם ללא פצצות מונחות GPS וללא טילי אוויר-אוויר מתקדמים. הטייסים העיראקיים מתאמנים בטוסון, אריזונה.

הרעיון המרכזי של שדרוג חיל האוויר הוא שלעיראק יהיה כוח מגן יבשתי ואווירי כדי להתמודד עם איומים מכיוון סוריה ואיומים פנימיים בתוך המדינה.

אולי יעניין אותך גם