לוחמי הסתר - המודיעין הישראלי – מבט מבפנים

לוחמי הסתר - המודיעין הישראלי – מבט מבפנים

איך הגיע המודיעין הישראלי למידע מדויק לתקיפה בהפתעה במלחמת ששת הימים? כיצד הצליח המוסד לגייס טייס עיראקי ולהביאו עם מיג- 21 לישראל ולשירותי המודיעין במערב? כיצד צמחה יחידה 8200 למה שהיא כיום? סיירת מטכ"ל ויחידות מיוחדות אחרות בשירותי המודיעין? איך בנה השב"כ מערכת אבטחה בחו"ל?

על שאלות אלה ועל מאות אחרות עונה הספר "לוחמי הסתר - המודיעין הישראלי – מבט מבפנים", פרי מחקרו של  אפרים לפיד, ספר ראשון מסוגו המקיף את אמ"ן, המוסד ושב"כ, סיפור הצלחותיה הרבות של קהילת המודיעין הישראלית, בצד חשיפה של כישלונות.

הספר מנתח את שני העשורים 1981-1960, עשרים שנים מכוננות בבניין המודיעין מחמישה צירי פעילות: ההתרעה, התמודדות עם טרור, הממד החדש  – הסובייטים באזור, תחום חדש – הגרעין (העיראקי) והחיפוש המודיעיני אחר סימנים לשלום. בספר יש נספחים מיוחדים על מושגי יסוד מודיעיניים, קיצורים וראשי תיבות, תאריכון של אירועי מודיעין בתולדות המדינה ועוד.

אהוד ברק, ראש הממשלה וראש אמ"ן בעבר, כתב על הספר כי "בידו האמונה של מי שהיה שותף למעשה הבניה, פורס בפנינו אפרים לפיד את סיפור התפתחותו של המודיעין הישראלי מראשיתו, ובדגש על שנות ה-60 וה-70, יריעה רחבה ומורכבת של הנסיבות, האיומים וההזדמנויות שהפכו את המודיעין הישראלי לאחד הטובים בעולם. ולגבי אזורנו - ייתכן, הטוב בכולם".

המחבר, תא"ל (מיל') ד"ר אפרים לפיד, מילא תפקידים בכירים בחיל המודיעין, היה דובר צה"ל וחבר פורום המטה הכללי, מפקד גלי צה"ל ומדריך במכללה לביטחון לאומי. כיום מרצה למדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן ובכנסים בעולם בתחומי הביטחון והמודיעין.

***

לוחמי הסתר - המודיעין הישראלי – מבט מבפנים, אפרים לפיד, הוצאת ידיעות-ספרים, 2017, מאת אפרים לפיד