טיל 'ברק 8' הראשון שיוצר בהודו נמסר לשר הביטחון ההודי לשימוש חיל הים בהודו

הטיל, מהווה חלק ממערכת ההגנה האווירית ברק 8 LRSAM מתוצרת התעשייה האווירית, הכוללת מערכות מתקדמות שיותקנו בספינות הטילים ההודיות שבנייתן הושלמה לאחרונה ושהוכרזו כמבצעיות

טיל 'ברק 8' הראשון שיוצר בהודו נמסר לשר הביטחון ההודי לשימוש חיל הים בהודו

טקס מסירת הטיל בהודו (צילום: תע"א)

בטקס שנערך בתחילת השבוע, בעיר היידרבאד שבהודו, נמסר טיל ה - LRSAM (ברק 8 בגרסתו הימית) הראשון מהייצור הסדרתי בהודו לשר הביטחון ההודי, שהעביר אותו לידי חיל הים ההודי. הטיל, מהווה חלק ממערכת ההגנה האווירית ברק 8 LRSAM מתוצרת התעשייה האווירית, הכוללת מערכות מתקדמות שיותקנו בספינות הטילים ההודיות שבנייתן הושלמה לאחרונה ושהוכרזו כמבצעיות.
 
שר הביטחון ההודי ARUN JAITLEY שיבח בטקס את שיתוף הפעולה בפיתוח הטכנולוגיה וציין כי "מדובר ביום היסטורי להודו. אנו הופכים לבעלים גאים של מערכת מהמתוחכמות בעולם, שתסייע לחיל הים ההודי להגן על ארצו. הודו צריכה להיות ערוכה למגוון תרחישים ולצייד את זרועותיה המבצעיות במיטב המערכות המתקדמות. מערכת זו מהווה דוגמא ליכולותיהן של הכלכלה והתעשייה ההודית. עלינו להמשיך ולפתח את התשתית ואת הייצור הביטחוני המקומי כחלק מיכולות ההגנה שלנו". 
 
בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת טילים וחלל שנכח בטקס ציין כי "מסירת הטיל הראשון שיוצר בהודו לידי הזרועות המבצעיות הינו מעמד מרגש שבו חלום טכנולוגי הופך למציאות. זהו שיא נוסף בשיתוף הפעולה רב השנים בין התעשייה האווירית, ממשלת הודו, ה- DRDO ההודי והשותפים הנוספים בהודו, המבטא מאמץ טכנולוגי והנדסי ברמה הגבוהה ביותר". 
 
פרויקט ה- LRSAM הינו חלק מתוכנית הצטיידות רחבת היקף של ממשלת הודו. כחלק ממדיניות 'Make In India' שמוביל הממשל ההודי הוקמו קווי ייצור סדרתיים בהודו עבור טילי ה LRSAM, יחד עם חברת רפאל וחברת BAHARAT DYNAMIC (BDL) ההודית. במסגרת הפעילות בקו ההרכבה המקומי, מגיעים להודו מכלולי טילים שיוצרו בישראל המשתלבים עם מכלולים נוספים המיוצרים בהודו לכדי טיל שלם.
 
מערכת LRSAM הינה מערכת הגנה אווירית, פרי פיתוח ייחודי של התעשייה האווירית בשיתוף משרד ההגנה ההודי בהובלת ה-DRDO (רשות פיתוח אמצעי הלחימה ההודית). המערכת נותנת מענה למגוון איומים אוויריים, ימים וקרקעיים. היא נמצאת בשימוש בחיל הים ההודי, בחיל האוויר ההודי ובחיל הים הישראלי. חלקים מהמערכת פותחו בשיתוף תעשיות מקומיות בהודו כמו גם חברת רפאל הישראלית והחטיבה וחברת הבת של התעשייה האווירית- אלתא. במהלך השנים האחרונות חתמה התעשייה האווירית על מספר עסקאות למכירת מערכות הגנה אווירית ממשפחת ברק 8 להודו, בניהן עסקאות בהיקף של כ- 2.5 מיליארד דולר בחודשים האחרונים.
 

אולי יעניין אותך גם

צילום: משטרת ישראל

פרשנות | טוב שלמשטרה יש כלי מעקב טכנולוגיים - הדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים 

כולנו רוצים לחיות במדינה עם פחות פשע וטרור, אבל לא מוכנים לשלם את המחיר הדרוש לכך. שימוש בכלי מעקב כמו זה של NSO הכרחי בעולם של ימינו עבור גופים כמו משטרה או שב״כ. הפיקוח הכרחי והדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים