האוזניים הבריטיות של מחנה סרפנד שהפכו למחנה "גדעונים"

מחנה "גדעונים" בצריפין נושא עמו זיכרונות מתקופת המנדט הבריטי, עת פעלה במקום יחידת סיגינט, שהאזינה בעיקר לסובייטים. אפרים לפיד מטה אוזן בטור השבועי

 

האוזניים הבריטיות של מחנה סרפנד שהפכו למחנה "גדעונים"

הכניסה למחנה גדעונים כיום (צילום: משהב"ט)

בתחילת שנות ה-20 התייצבה בסרפנד, ליד רמלה, קבוצה בריטית של  אנשי סיגינט (Signal Intelligence) מסגל המודיעין הצבאי שעסק ביירוט שידורי רדיו למטרות איסוף מודיעין. כבר במלחמת העולם הראשונה הפעילו הבריטים במצרים ובארץ ישראל מספר קבוצות למעקב אחר תשדורות רדיו. ב-1923 הוצבה בסרפנד באופן קבע "קבוצת ההאזנה מס' 2" (Wireless observation group [WOG] No. 2) שכללה צוות של מפצחי צפנים, אשר סיפקו מודיעין לפיקוד הצבא הבריטי במזרח התיכון. התחנה הוקמה בפאתי המחנה, מעבר לכביש הישן תל אביב-ירושלים (כיום כביש 44) וקיבלה את הכינוי Signal Hill (גבעת האיתות).

כדי להסוות את פעילותה האמתית של התחנה, שהייתה מוקפת אנטנות גבוהות, היא הוגדרה רשמית כתחנת מימסר לרשת הרדיו-טלגרף ששרתה את התקשורת בין לונדון לקצווי האימפריה – מניו זילנד עד קנדה. אולם בפועל סיפקה התחנה עד 1948 מידע מהאזנה לתשדורות סובייטיות, איטלקיות וגרמניות ואפילו עקבה אחרי שידורי המחתרות בארץ ושידורי אוניות מעפילים בדרכן ארצה.

בתחילה האזינו הבריטים לתשדורות של השירות הדיפלומטי הסובייטי. לאחר מכן הורחב המעקב לצי הסובייטי בים השחור. ב-1927 גילו אנשי המקצוע, שהסובייטים משתמשים בהצפנה כפולה של תשדורותיהם, והיה בכך צעד חשוב בתהליך הפיענוח של שיטת ההצפנה הסובייטית כולה. אנשי התחנה יירטו שידורים סובייטים גם ברדיו טלגרף והצליחו לאכן את הכיוון של מקורות השידור ולנתח את אורכי גל הקשר.  היקף התשדורות שנקלטו בסרפנד היה מצומצם מכדי לאפשר פיענוח מלא של הצופן הסובייטי.

למרות הקשיים והמגבלות שהיו בתפעול התחנה היא זכתה להערכה רבה במטה האגף הצבאי של ה- GC&CS (ביה"ס הממשלתי הבריטי לצפנים וקודים). בעובדה, הקצינים שנועדו לעבוד במטה בשנות ה-30, נשלחו לפני כן להתמחות בסרפנד. המעקב בפלסטינה אחרי התשדורות הסובייטיות נפסק רק בעת הפלישה הגרמנית לרוסיה ביוני 1941, על פי הוראה מפורשת של צ'רצ'יל, כדי לא לפגוע ביחסים עם סטאלין, בעל הברית החדש של בריטניה במלחמה נגד הנאצים.

ההתקפה היפנית על האמריקנים בפרל הארבור בדצמבר 1941 העמידה בפני תחנת  הסיגינט בארץ מטלה נוספת: קבוצה של מפענחים שפעלה שם הוקצתה להדרכת יחידה של המודיעין האוסטרלי, שנועדה לפצח את שיטת הצופן  "קאנה", שהייתה בשימוש הצבא היפני.

במהלך מלחמת העולם השנייה המשיכה התחנה לספק מידע מודיעיני רב, בעיקר על צבאות גרמניה ואיטליה. בכך היא תרמה רבות להישגי הסיגינט הבריטי במלחמה. לאחר ניצחון בעלות הברית ועד לצאת הבריטים מהארץ הותאמה התחנה  לאתגרי "המלחמה הקרה" וחזרה לאסוף מידע מודיעיני על ברית המועצות וגרורותיה האירופיות.

בשנות המאבק היהודי לעצמאות התמידה התחנה גם במעקב אחרי מערכות הקשר של ה"הגנה" ובמיוחד אחרי תשדורות מאוניות המעפילים בדרכן  ארצה.

היו אלה השנים האחרונות של האימפריה הבריטית הרחבה בעולם. תוך שנים ספורות נסגרו תחנות סיגינט בהודו, בעיראק ובמצרים והועברו לקפריסין. תחנת סרפנד נסגרה ב-1947 ומשימותיה הועברו לקפריסין לאחר החלטת האו"ם על חלוקת הארץ וסיום המנדט.

לאחר השתלטות צה"ל על אזור צריפין במלחמת העצמאות הוקם במקומה של התחנה הבריטית בסיס ההדרכה המרכזי של חיל הקשר הישראלי – בה"ד 7. ברבות הימים הוענק למקום הכינוי "מחנה גדעונים", על שם האלחוטאים של  ה"הגנה" ששידרו מספינות המעפילים. עם העברת בסיס ההדרכה של חיל הקשר והתקשוב (בה"ד 7) לדרום משמש כיום מחנה "גדעונים" בסיס האם של יחידת הלוחמה האלקטרונית (ל"א).

***

תודה לפרופ' יגאל שפי