בריטניה מפעילה 50 מל"טי ווטשקיפר מבוססים על ההרמס 450

ממשלת בריטניה פרסמה את דו"ח המלאי העדכני של צבא בריטניה. בחינה שלו יכולה להעלות אצל פוטין חיוך רחב - בלי ארה"ב, הצבא הבריטי לא ממש מאיים על רוסיה

"רוסיה יכולה להביס את הצבא הבריטי באחר צהריים אחד", הייתה כותרת הכתבה באתר nationalinterest.org שהתפרסמה בחודש פברואר השנה. הכתבה התבססה על דו"ח של מכון מחקר המסונף לצבא הבריטי (PDF).

דיון באותו הקשר התקיים גם בפרלמנט הבריטי (PDF) במסגרת דיונים על ה-Strategic Defence Review. על פי הדיון בפרלמנט, צבא בריטניה כולל כ-82,000 חיילים בסדיר ועוד 32,000 במילואים. כלומר, צבא בריטניה כולו לא יעלה על 112,000 איש. עדכון נוסף אפשר למצוא כאן (PDF).

היום (חמישי) פרסמה הממשלה הבריטית רשימת מלאי של אמל"ח ברשות הצבא הבריטי (מקור: www.gov.uk). להלן רשימה חלקית: 11 צוללות. 227 טנקים מסוג צ'לנג'ר. 89 תותחי 155 מ"מ. 126 תותחי 105 מ"מ. 62 מטוסי טורנדו. 10 מל"טי ריפר. 50 מסוקי אפאצ'י. בריטניה גם מפעילה 50 מל"טי Watchkeeper מל"ט המבוסס על מל"ט ההרמס 450 של אלביט מערכות.

אין ספק כי מדובר בצבא קטן מאד יחסית לגודלה של בריטניה. נזכיר כי בריטניה משקיעה כ-2 אחוזים מהתל"ג כל שנה בביטחון (הגבול העליון של מדינות האיחוד) ולאחרונה השיקה תכנית הצטיידות לעשור הקרוב בהיקף של 178 מיליארדי ליש"ט. למרות זאת, נראה כי יקח לבריטניה עוד זמן רב להפוך מרתיע מול רוסיה בניקוי העזרה האמריקאית.

אולי יעניין אותך גם

צילום: משטרת ישראל

פרשנות | טוב שלמשטרה יש כלי מעקב טכנולוגיים - הדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים 

כולנו רוצים לחיות במדינה עם פחות פשע וטרור, אבל לא מוכנים לשלם את המחיר הדרוש לכך. שימוש בכלי מעקב כמו זה של NSO הכרחי בעולם של ימינו עבור גופים כמו משטרה או שב״כ. הפיקוח הכרחי והדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים