על היום שאחרי מחר

לאור נפילת מרבית העמודים האחרונים של המדינה האסלאמית נכון לדון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי? האם נהיה עדים למהלך חיסול חשבונות רצחני מובל על ידי המליציות השיעיות? מה יהיה בגורלם של הקהילות הנוצריות? מה יהיה על הטרור הרדיקלי באירופה ומקומות נוספים? תא"ל (מיל') ניצן נוריאל, לשעבר ראש המטה ללוחמה בטרור, על הצורך להתכונן למה שיביא יום

על היום שאחרי מחר

צילום : AP

לפני כשנתיים בכנס הרצליה נשאלתי האם ניתן לחסל את המדינה האסלאמית ששלטה אז לחלקים נרחבים מעיראק וסוריה, תשובתי הייתה שבהחלט ניתן לחסל את הקיום הפיזי של המדינה האסלאמית, זה בעיקר עניין של החלטה וריכוז מאמץ צבאי אבל הרעיון של המדינה האסלאמית יישאר וימשיך להשפיע על המזרח התיכון ואירופה .

לאור נפילת מרבית העמודים האחרונים של המדינה האסלאמית נכון לדון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי? האם נהיה עדים למהלך חיסול חשבונות רצחני מובל על ידי המליציות השיעיות? מה יהיה בגורלם של הקהילות הנוצריות ? מה יהיה על הטרור הרדיקלי באירופה ומקומות נוספים?

ניתוח התהליכים לעיל והניסיון להעריך לאן זה הולך יכול וצריך לשמש אותנו במאמץ ההתכוננות ליום שאחרי.

שחרורם של השטחים בעיראק שנשלטו על ידי דעאש מייצרת מציאות חדשה ומורכבת לתושבים באזורים אלו, מצד אחד נפטרו משלטון אכזרי ביותר שלא חסך מהם מערך שלם של עינוים, יד קשה ומעשים בלתי נתפסים של רודנות, אבל מהצד השני הם נכבשו עתה על ידי מיליציות שיעיות שיש להם אג'נדה דתית שיתכן ואינה פחותה בעוצמתה של דאעש. כך שלפניהם ימים קשים ולא בטוח שיש להם אל מי לפנות. הממשל המרכזי בעיראק מוביל סדר יום שיעי מובהק - ספק גדול אם ייחלץ לעזרת אלו שתמכו במדינה האסלאמית.

מצבם של הנוצרים והיזידים חמור עוד יותר, וללא עזרה חיצונית משמעותית הם עתידים לעבור מסכת של רדיפות עקובות מדם (שיחה שערכתי עם עיתונאי בלגי שביקר לאחרונה באישורים סביב מוסול מדווח על פחד רב והבנה עמוקה שהרע עוד לפניהם).

באופן מעשי, ללא נטילת אחריות ישירה על הקהיליות הנוצריות מצד מדינות אירופה, עד כדי הזמנתם להגר לאירופה, דינם של קהילות אלו נדון לאבדון. ישראל יכולה להציע מקלט למספר מצומצם של משפחות ובכלל לממש את המחויבות שלנו למיעוטים נרדפים. 

באשר ליזידים, כאן תידרש התערבות בינלאומית בדמות כוח מגן שיעטוף אותם בהגנה פיזית לרבות אספקת אותם מצרכים שבלעדיהם יכולתם לשרוד תקטן עד מאוד. לצערי בהקשר זה מדינת ישראל יכולה לסייע רק בשליחת ציוד הומניטרי ופחות בהגנת הפיזית. 

אינני מתעלם מהשפעת חיסולה של המדינה האסלאמית על המשך התפשטות ההשפעה האיראנית הישירה והעקיפה באופן שתמשיך את מגמת תחושת הניצחון של הצד השיעי על הצד הסוני, אבל העמדה במרכיב זה מחייבת מאמר נפרד לרבות השאלה כיצד זה עלול להשפיע על הביטחון העצמי של חיזבאללה?

שאלת המשך פוטנציאל הטרור הרדיקלי מבית המדרש הסוני הקיצוני הן באירופה והן במקומות אחרים הינה בליבת המאמץ המודיעיני. למיטב הבנתי אנו צפויים להגברת ניסיונות הטרור להוכיח שחרף חיסולה של התשתית המדינתית הרי שבכוחם להמשיך ולאיים כל השקט היחסי באירופה ואתרים אחרים. בניתוח היכולות וכלל המרכיבים הנדרשים לקיים גלי טרור שכאלה, קיימים ואינם תלויים בדבר – פעילים למכביר, אמצעי לחימה בשפע והסתה פרועה בכול פינה. כך, שלמעשה, ההוראות לייצר גלי טרור כבר ניתנו ועובדת חיסולה של התשתית לא בהכרח תשפיע אלא להיפך תעודד את הפעילים לצאת לממש פיגועים. אם תרחיש זה יהפוך למציאות, אזי נדרשות מדינות אירופה להמשיך ביתר שאת את כלל המאמצים שלהם לשיפור מערכי ההגנה והתגובה לאירועי טרור במנעד רחב של תרחישים.

מאתנו מצופה להמשיך ולסייע לאירופאים בכול תחום בו תרומתנו תסייע למוכנות.

לצד האמור לעיל, נכון יהיה לכל מערכי המודיעין לחזור ולמקד מאמצי איסוף על גורמי אל קעידה וגורמי ג'יהאד עולמי אחרים שינסו להיכנס בוואקום שנוצר ולקחת את ההובלה של הטרור הסוני הקיצוני .

עלינו להאיר את תשומת ליבם של ידידנו באירופה שהטרור השיעי הבינלאומי לא עבר מן העולם ואיראן באמצעות משמרות המהפכה וחיזבאללה לא שכחו כיצד להפעילו לצורך השגת מטרותיהם. מאוד ייתכן כי עכשיו, לאחר שיפנו משאבים שהושקעו במאבק במדינה האסלאמית, יהיו פנויים לחזור לזירה הבינלאומית ויטפלו באותן מדינות שפעלו נגדן בשנים האחרונות.

המסקנה שלי מכלל האמור לעיל היא שאנו נכנסים לתקופה הרבה יותר רגישה ובעלת פוטנציאל נפיץ הן על ידי שאריות הטרור הדאעשי, הן על ידי גורמי הטרור הסוני האחרים שירצו לקחת את הבכורה והן על ידי הטרור השיעי הנתמך על ידי איראן.

אולי יעניין אותך גם