נא להכיר: יחידה 3800 החדשה של החיזבאללה

מדובר ביחידה העוסקת בהכשרת לוחמי טרור מהמליציות השיעיות לפעילות ברחבי המזרח התיכון דוגמת זירת עיראק ותימן
נא להכיר: יחידה 3800 החדשה של החיזבאללה

מאת Tasnim News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138677142

לפני מספר ימים עצרו רשויות הביטחון בתימן שני פעילי חיזבאללה. השניים, כך על פי התימנים, עסקו באימון חברי הזרוע הצבאית של המורדים ההוטים שבסיסם בצפון המדינה. הרשויות בתימן לא פרסמו עדיין את זהות העצורים אולם ניתן לחשוף לראשונה כי אלו משתייכים ליחידה חדשה שהקים ארגון החיזבאללה במסגרת הרה-ארגון המבצעי שערך לאחרונה עקב אירועי האביב הערבי. 

היחידה 3800 (2800 לשעבר) עוסקת בדומה ליחידה 1800 הוותיקה (המוכרת בפעילותה בזירת פלסטין), בסיוע ואימון לוחמי גרילה שיעים במדינות כדוגמת תימן ועיראק להוצאת פעולות חיסולים, פיגועים וחטיפות. אחד מבכירי היחידה במתכונתה הישנה (2800), עלי מוסא דוקדוק, נתפס בשנת 2007 בעת סייע יחד עם כוח קודס האיראני להדריך את לוחמי המליציות השיעיות בעיראק כנגד כוחות הקואליציה בעיראק ואף השתתף בפעולה בה נהרגו חמישה חיילים אמריקאים. 

מאז, הועבר בסוף שנת 2011 לידי הרשויות בעיראק וגורש בנובמבר 2012 חזרה ללבנון. מי שהופקד על הקמת היחידה וניהולה הוא לא אחר מאשר חאג' ח'ליל חרב, אחד מבחירי מנגנון המבצעים של הארגון, מי שייסד את יחידה 1800 - יחידה שעוסקת זה שנים בפעילויות טרור ומודיעין בגזרת ישראל ושכנותיה הערביות. בעקבות שינויים מבניים ביחידות הארגון והתאמתן למציאות החדשה, פירק למעשה ארגון החיזבאללה את יחידה 1800 במתכונתה הישנה והקים אותה מחדש כשיחידה 133 החדשה עליה הופקד מוחמד עטאיא נכנסת לנעליה כדי שתתמקד בפעילויות הטרור כנגד ישראל . 

גורמי הביטחון בתימן מאשימים זה מספר שנים כי ארגון החיזבאללה עוסק באימון הזרוע הצבאית של המורדים ההוטים בצפון תימן וכי איראן, נותנת החסות, מתמקדת באמצעות "כוח קודס" באיסוף מודיעין ותחזוק ציר הברחות הנשק הזורמים מאיראן אל נמלי תימן ודרכם לנתמכי איראן באזור המזה"ת. בכיר אחר מארגון החיזבאללה ששוהה לאחרונה בתימן הוא איש הדת, בילאל חוסיין ווהבי. ווהבי נוטה לפעול בשל מעמדו הרוחני בחסות ארגוני דת וחינוך ברחבי העולם המשמשים את הקהילות השיעיות המקומיות באותה מדינת יעד ובחסותם לעסוק בגיוס פעילים, תרומות ותיאום הפעילויות הקשורות לאבטחת הפעילויות והמודיעין המסכל באותה גזרה. 

זהותו של ווהבי נחשפה לפני מספר שנים על ידי מחלקת האוצר האמריקאי במסגרת הסנקציות על אינדיבידואלים המשתייכים לארגון החיזבאללה ופועלים באזור משולש הגבולות של ארגנטינה, ברזיל ופראגוואי. על פי המודיעין האמריקאי, חלש ווהבי ממקום מושבו המשתייך לברזיל על כל פעילויות המודיעין של החיזבאללה בדרום אמריקה. לאחר שנחשף חזר ללבנון, פתח חשבון פייסבוק בו הוא מטיף להמונים אולם לאחרונה עבר ללמד בתימן ויתכן כי חזר לעיסוקיו המודיעיניים.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית