משלחת משרד הביטחון להודו: יותר מ-20 אלף דגימות מחולי קורונה

משלחת מפא"ת ומשרד החוץ להודו השלימה את משימתה ותצא בימים הקרובים חזרה לישראל לאחר שאספה למעלה מ-20 אלף דגימות מחולי קורונה

קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
 

המשלחת המשותפת למשרדי הביטחון, החוץ והבריאות השלימה את משימתה בהודו, לאחר שעמדה ביעד השאפתני- איסוף של יותר מ-20 אלף דגימות מחולי קורונה מאומתים בתוך תשעה ימים. המשלחת הקימה בעיר דלהי ששה אתרי 'דרייב אין' לדגימת קורונה ושתי מעבדות לריכוז ועיבוד הנתונים במערכות מחשב שהובאו במיוחד מישראל.

ממשלת הודו העמידה מאות דוגמים הודים (50-150 דוגמים בכל אתר), שלקחו מאלפי המתנדבים בניסוי ארבע דגימות שונות שאינן פולשניות: דגימת קול, רוק, נשיפה ובדיקת מטוש. צוותים משותפים לישראל ולהודו פיקחו על הפעילות בכל האתרים, תוך הקפדה יתרה על עמידה בכללי הניסוי המוגדרים מראש. הדגימות הוזנו למערכות מחשב מבוססות בינה מלאכותית ואנשי מפא"ת והתעשיות הישראליות החלו בניתוח הנתונים, שיימשך בימים הקרובים בהודו ולאחר מכן עם חזרת המשלחת לישראל. 

נספח משרד הביטחון וצה"ל בהודו, אל"מ אסף מלר: "המטרה היא להביא בשורה לעולם- יכולת טכנולוגית לבצע בדיקות קורונה מהירות בתוך עשרות שניות, שתאפשר פתיחה של שדות תעופה, בנייני משרדים, בתי ספר, תחנות רכבת ועוד. ההירתמות ההודית לפרויקט היא מדהימה. כל גופי המחקר והפיתוח, כולל היועץ המדעי לראש הממשלה מודי, נרתמו למבצע בכוח מלא. אנחנו מקווים שבתוך חודשים ספורים נוכל להביא בשורה לעולם".

מוביל המשלחת להודו מטעם מפא"ת משרד הביטחון, סא"ל יניב מאירמן: "חברי המשלחת כבר בעיצומו של תהליך המחקר ועיבוד הנתונים, שיימשך גם בשובנו לישראל. אנחנו אופטימיים ומקווים שבתוך זמן לא רב נצליח להעמיד מערכת לאבחון מהיר של נגיף הקורונה."

העבודה בהודו מתנהלת תחת כללי מיגון מחמירים. חברי המשלחת עברו במהלך שהותם בהודו שלוש בדיקות קורונה ונמצאו שליליים לנגיף.

אולי יעניין אותך גם

אורסולה פון דן ליין, נשיאת הנציבות האירופית, בנאום המדיניות השנתי, אתמול. צילום: REUTERS/Yves Herman

״זה הרגע עבור מדינות אירופה לעמוד יחד״

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, נשאה את נאום המדיניות השנתי והתייחסה לאתגרי הקורונה, המיתון הכלכלי  ופרישת בריטניה מהאיחוד, אך גם הביעה תקווה לעתיד חסין וסולידרי יותר